EU ministri sjutra o Zapadnom Balkanu
ilustracija

EU ministri sjutra o Zapadnom Balkanu

Šefovi diplomatija Evropske unije će sjutra u Luksemburgu razgovarati o odnosima sa Zapadnim Balkanom, u svjetlu susreta visokog predstavnika EU Žozepa Borela s vođama iz regiona u UN, a "razmotriće i prilike na sjeveru Kosova", navodi se u pripremnom dokumentu zasijedanja.

Prema izvorima Savjeta ministara EU u Briselu, Borel bi trebalo da sažeto izvijesti ministre inostranih poslova Unije o stanju na Zapadnom Balkanu i porukama koje je dobio od lidera tog regiona, uključujući i nedavni samit EU-Zapadni Balkan u Sloveniji.

U Evropskoj uniji je, po riječima evropskih diplomatskih izvora, ozbiljnu zabrinutost izazvala i posljednja akcija kosovske policije i sukob sa srpskim civilima na sjeveru, tako da je visoki predstavnik Borel izjavio da "nasilni incidenti na sjeveru Kosova odmah moraju prestati... jer su neprihvatljivi, jednostrani i neusaglašeni potezi koji ugrožavaju stabilnost".

Borel je u Njujorku dobio potvrdu od američkog državnog sekretara Entonija Blinkena za stav EU da se svi sporovi moraju rješavati kroz dijalog Beograd-Priština, kao i da SAD podržavaju proširivanje EU na Zapadni Balkan.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je poslije samita na Brdu kod Kranja izjavio da bi o odnosima Unije sa Zapadnim Balkanom mogli eventualno da se "dotaknu" i šefovi država ili vlada EU na zasijedanju 21. i 22. oktobra u Briselu.

Samit na Brdu kod Kranja se završio bez jasne poruke EU o izgledima partnera na Zapadnom Balkanu da se u neko dogledno vrijeme pridruže Uniji.

Njemačka kancelarka Angela Merkel je posle samita predočila da ne misli da je svrsishodno utvrđivanje nekih datuma za članstvo za partnere sa Zapadnog Balkana, već da to treba da uslijedi "kad budu ispunjeni uslovi".

Francuski predsjednik Emanuel Makron saopštio da će EU uskoro održati "suštinsku raspravu o geopolitici Unije i proširivanju", u situaciji kad među članicama Unije postoji podijeljenost oko jasnijih izgleda i koraka za uključivanje Zapadnog Balkana u EU.

Makron je stavove Francuske, ali i još nekih članica Unije, obrazložio tako što je rekao da "moramo najprije temeljito preobraziti funkcionisanje EU, jer je to već teško sa postojećih 27 članica".

Makron je naglasio da "Unija mora odrediti svoje spoljne granice i razmotriti politiku i odnose prema susjedima, a posebno prema Rusiji i Turskoj", što drugim riječima znači da se sagleda kad i pod kojim uslovima bi se "granice Unije" mogle proširiti i na Zapadni Balkan.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.