To je poruka ministarke javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić, na konferenciji Media centra „RTCG danas-kako do boljeg javnog medijskog servisa?“, koja je dio projekta “Ponovno povezivanje građana i javnog emitera RTCG” koji finansira Ambasada SAD u Podgorici.
Srzentić je kazala da je Javni servis noseći stub demokratskog društva, evropska i savremena vrijednost, da mora ostati nezavisan i oslobođen od politike, a njegova misija mora biti odbrana javnog interesa.
“Javni servis mora učiniti sve da opravda povjerenje i očekivanje građana, da raznovrsnim, uravnoteženim, visokokvalitetnim programima zadovoljava potrebe najšire javnosti, nepristrasno i bez diskriminacije, jer u konačnom i rad javnog servisa se finansira novcem svih građana i građanki. U javnom servisu se moraju baštiniti vrijednosti građanskog društva u službi interesa svih nezavisno od njihove nacionalne, etničke, vjerske, političke, ili bilo koje druge pripadnosti”, jasna je Srzentić.
Radio Televizija Crne Gore, kako smatra, još uvijek nije završila tranziciju od državne medijske organizacije do istinskog javnog servisa svih građanki i građana, koji bi se pridržavao najvećih profesionalnih standarda.
“Međutim, ohrabruje, što je i konstatovano u Izvještaju o napretku, da trenutno imamo uravnoteženije izvještavanje, odnosno da uređivačka politika podstiče raznovrsniji politički sadržaj. Očekujemo da će RTCG još posvećenije njegovati i poštovati vrijednosti izbalansiranog, fer, nepristrasnog izvještavanja, te ostalih principa i standarda koji bi građanima obezbijedili kvalitetno informisanje i predstavljenost interesa svih”, poruka je Srzentić.
Kazala je da je raduje što postoje nevladine organizacije, stručnjaci, koji prate rad Javnog servisa i konstruktivnim kritikama ga pokušavaju unaprijediti.
“Takođe, raduje i da postoje donatori koji su spremni da finansiraju procese kojima je u konačnom cilj unapređenje cjelokupnog medijskog ambijenta. Vjerujem da će i novi menadžment Javnog servisa biti otvoren da ovom izvještaju priđe kao izvoru preporuka za unapređenje profesionalnog djelovanja. Jer samo inkluzivnim djelovanjem, bez obzira na različite perspektive možemo postići zajednički cilj”, poručila je Srzentić.
Istakla je da čvrsto vjeruje da samo ukoliko svi tačno odigraju svoje uloge i daju maksimalan doprinos, oslobođeni sujete i predrasuda, “možemo bolje, više i kvalitetnije”.
“Znaćemo da smo uspjeli, kada osiguramo da svi koji nas gledaju, slušaju, čitaju i plaćaju, na kraju dobiju objektivnu i istinitu informaciju, ukoliko ih poštedimo pogrešnih ili površnih interpretacija koje služe kratkoričnim interesima određenih grupa”, kazala je Srzentić.
Zapolenima u Javnom servisu poslala je poruku da su oni žila kucavica te medijske kuće i da su potrebni njihovi napori da se razvije Javni servis koji je odgovoran prije svega crnogorskoj javnosti i koji aktivno zastupa i sprovodi profesionalne novinarske standarde i standarde kvaliteta.
“Ministarstvo je, kao što znate, veoma posvećeno pripremi Medijske strategije, radna grupa napreduje jako dobro i očekujemo da ćemo dobiti kvalitetan i realan dokument koji će dati odgovore na sve izazove sa kojima se susrijećemo. Takodje, uskoro počinje da radi i druga radna grupa, koja će pripremiti izmjene Zakona o medijima i Zakona o nacionalnom javnom emiteru RTCG, kao i konačan nacrt Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama”, rekla je Srzentić.
Direktor Media centra, Goran Đurović, ukazao je da je osim sportskog programa svih ostalih sadržaja na RTCG-u manje u odnosu na ono što je predviđeno programsko-produkcionim planovima.
“Kada je u pitanju Parlamentarni kanal, na njemu je emitovan sadržaj koji nije dio programsko-produkcionog sadržaja. RTCG ne može da emituje sadržaje koji nisu obuhvaćeni programsko-prodkucionim planom. Direktni prenosi vjerskih događaja nisu predviđeni programskim planom za Parlamentarni kanal, a upravo se to desilo. A na Parlamentarnom kanalu nije prikazan značajan broj sadržaja, koji se nalaze u programsko-produkcionom planu”, ukazao je Đurović.
Rekao je da je pitanje digitalizacije ostalo obavijeno velom tajne, zbog toga što prethodni menadžment nije htio da podijeli podatak kako je preko 17 miliona eura za digitalizaciju utrošeno i “nas zanima zapisnik o tehničkom prijemu nakon sprovedenog postupka digitalizacije”.
Đurović je istakao da su ranije ukazali na zakonsku odredbu iz Zakona o RTCG koja predviđa da javni funkcioner ne može biti izabran za generalnog direktora, a “upravo se to desilo, pa je gospodin Raonić kao član Savjeta Agencije za elektronske medije izabran za direktora RTCG”.
“Direktorica Televizije Crne Gore nezakonito je izabrana jer je u rodbinskoj vezi sa tadašnjim članom Glavnog odbora Pokreta za promjene i članom Državne izborne komisije, što je zabranjeno Zakonom o RTCG. Ovaj problem je riješen tako što se brat gospođe Tomašević povukao iz Državne izborne komisije i nije više član Glavnog odbora Pokreta za promjene. Ako će to da bude način za ispravljanje grešaka, onda u ovoj Crnoj Gori niko ni zbog čega neće odgovarati kada su u pitanju sukob interesa i slične stvari”, smatra Đurović.
Prema njegovim riječima, u zadnje vrijeme je dostupnost podataka prilično redukovana i nema svih podataka koji su važni za praćenje rada RTCG.
“Nema ugovora koji su predmet javnih nabavki iz perioda prije 2019. godine, a to je obaveza koja je propisana Zakonom i Statutom, a nema ni drugih ugovora koji se u sklopu poslovanja RTCG potpisuju sa trećim licima. Nema ni ugovora sa generalnim direktorom, iako su u prethodnih 10 godina svi ugovori sa generalnim direktorima bili dostupni javnosti”, rekao je Đurović.
Kazao je da želi da RTCG bude prva po povjerenju.
“Kad će ona biti takva zavisi od Savjeta i menadžmenta, ali i od političkih partija. Mi očekujemo i nećemo odustati od toga da udaljimo političare, odnosno političke partije i da spriječimo prekomjeran uticaj na ono što je izbor članova Savjeta, koji se sada desio. Smatramo da su to ključni problemi”, kazao je Đurović.
Šefica Odjeljenja za medije I kulturu u Ambasadi SAD u Crnoj Gori, Nicole Gallagher, smatra da Javni servis treba da bude otvoren za javnost, da čuje građane i nevladine organizacije I dizajnira programe u skladu sa stavovima i potrebama pojedinaca i grupa, koje zastupaju različite društvene interese.
“Cilj je da podstaknemo izvještavanje zasnovano na činjenicama i ojačamo kontrolnu ulogu medija, kako bi mediji zadovoljili interes javnosti da zna i bude tačno i pravovremeno informisana. RTCG mora da bude samostalna u upravljanju i odlučivanju, da ima finansijsku stabilnost i profesionalnu uređivačku politiku u skladu sa visokim novinarskim i etičkim standarima”, kazala je Gallagher.
Nova upravljačka struktura, kako smatra, ima odgovornost da RTCG bude samostalna u radu i odupre se neprimjerenim političkim uticajima.
“Rješenje nije da kontrola Javnog servisa od strane jedne političke grupacije, bude zamijenjena drugom. Vrijeme je da RTCG postane pouzdan i nezavisan izvor informacija, da radi u interesu svih građana. Novi Savjet RTCG i novi menadžment imaju veliku odgovornost da svojim djelovanjem podignu povjerenje građana u Javni servis. Ali razvoj RTCG-a zavisi i od ljudi koji čine RTCG, od njihovog profesionalnog odnosa, otvorenosti za mišljenje i kritike javnosti, od njihove posvećenosti i integriteta. Ambasada SAD će nastaviti da podržava profesionalizaciju I nezavisnost medija u Crnoj Gori”, poručila je Gallagher.
Komentari