Oboljeli od dijabetesa koji se zaraze korona virusom, vrlo često imaju srednje teške i teške oblike bolesti. Svjetska statistika pokazuje da oni čine trećinu svih umrlih. Zašto su oboljeli od dijabetesa svrstani u rizičnu grupu i veoma teško podnose zaražavanje koronom?
O ovoj temi su za televiziju Prva pričali pedijatar Saša Milićević i Bojana Marković ispred Udruženja dijabetičara "Plavi Krug".
"Dijabetes zahvata čitav organizam i skoro uvijek hvata i krvne sudove, te tako dolazi do mogućeg začepljenja plućnih arterija, pa je i to jedna od komplikacija ako obole od koronavirusa", priča pedijatar Saša Milićević.
On kaže kako u svojoj dosadašnjoj praksi od početka pandemije nije imao slučajeve djece kojima se dijagnoza koronavirusa zakomplikovala zbog dijabetesa.
"Takvi pacijenti su obično pod dobrom kontrolom jer se liječe kod dječijeg endokrinologa i oni se vrlo temeljno kontrolišu i kod njih najčešće nema komplikacija", rekao je ljekar.
Bojana Marković predstavnica Udruženja dijabetičara "Plavi Krug" kaže kako se ukoliko poštuju sve terapije, koronavirus kod dijabetičara ponašao kao i kod svih drugih pacijenata.
"Virus se ponaša kao i kod osoba koje nemaju dijabetes i pokazalo se da je odgovor tijela jako važan, koliko nam je jak imunitet. Važno je da vidimo koji je tačno uzrok zašto se kod preminulog dječaka situacija zakomplikovala", objašnjava ona.
Takođe, gojaznost je još jedna od dijagnoza koje otežavaju situaciju pacijenata oboljelih od koronavirusa.
"Gojaznost je klasifikovana kao bolest. Gojazni ljudi se i teže liječe, a jedna od komplikacija može da bude i dijabetes. Javlja se i gojaznost nakon preležanog kovida kod pacijenata", priča pedijatar Saša Milićević.
Pedijatar ističe i kako djeca više nisu pacijenti u boljoj poziciji kada govorimo o kovidu.
"Djeca više nisu pošteđena od kovida. Izjednačavaju se i simptomi i učestalost i prognoza sa situacijom kod odraslih", zaključuje on.
Tv Prva
Komentari