Tim povodom, NVO Green Home poziva Agenciju za zaštitu životne sredine da informiše građane o izvoru polutanata i da preporuke za ponašanje u ovakvim okolnostima.
˝Iako dvije najbliže mjerne stanice u Baru i Kotoru, koje pripadaju nacionalnoj mreži za mjerenje kvaliteta vazduha, pokazuju da je indeks kvaliteta vazduha veoma nizak, odnosno da je kvalitet vazduha dobar, stanje na terenu je drugačije. Mjerna stanica u Kotoru ne vrši monitoring čestičnih zagađivača (lebdećih čestica), čije je povećano prisustvo prethodno identifikovala mobilna aplikacija. Tako je u Herceg Novom, ambijentalni vazduh u proteklih nekoliko dana tokom većeg dijela dana bio zagađen (eng. unhealthy), a aplikacija preporučivala nošenje maski i izbjegavanje aktivnosti na otvorenom. U Dobroti su zabilježene visoke vrijednosti zagađenja i date identične preporuke.˝ poručili su u saopštenju.
Agencija za zaštitu životne sredine kao relevantno tijelo za praćenje kvaliteta vazduha mora transparentno i na vrijeme obavještavati građane o prisutnosti štetnih materija u vazduhu na teritoriji cijele države, uprkos nepokrivenosti mjernim stanicama.
˝Početkom grejne sezone, kvalitet vazduha u Crnoj Gori počinje da se pogoršava uslijed brojnih individualnih ložišta koja koriste neefikasne uređaje za grijanje i ekološki neprihvatljiv ogrijevni energent. Sa druge strane termoenergetski kompleksi, kako u državi tako i oni iz regiona, saobraćaj i industrija utiču na loš kvalitet vazduha tokom zimskih mjeseci.¨ zaključili su u saopštenju.
Komentari