Sve veći broj djece sa kovidom na bolničkom liječenju, novorođenče bilo životno ugroženo

Institut za bolesti djece

Sve veći broj djece sa kovidom na bolničkom liječenju, novorođenče bilo životno ugroženo

Institut za bolesti djece (IBD) u Podgorici bilježi ozbiljan trend povećanja broja djeca kojoj je, usljed zaraze virusom korona, potrebno bolničko liječenje, kazao je u intervjuu za Dnevne novine direktor Dječje bolnice Velibor Majić.

U prilog tome idu i brojke o liječenim najmlađim pacijentima tokom prošle, ali i ove godine.

Majić je saopštio i da je od početka pandemije u martu prošle godine u Institutu za bolesti djece liječeno 42 mališana i 20 pratilaca. U ovoj godini, brojke su znatno veće.

"Od početka pandemije u IBD-u u 2020. godini liječeno je 42 djece i 20 pratilaca. U ovoj godini, zaključno sa 4. novembrom liječen je 101 pacijent i 35 pratilaca. Iz navedenog, jasno se vidi da postoji ozbiljan trend povećanja broja djece koja zahtijevaju hospitalizaciju",  rekao je Majić.

Prvi čovjek Dječje bolnice navodi i da se na liječenju trenutno nalazi dvoje djece.

"Jedan pacijent je na Odjeljenju intenzivne njege sa pridruženom hroničnom bolesti. Drugi pacijent ima lakšu kliničku sliku",  kazao je Majić.

Govoreći o tome kakva je bila klinička slika ranije hospitalizovanih mališana, Majić kaže da je kod većine djece dominirala povišena temperatura i malaksalost.

"Najčešći uzrok hospitalizacije je Covid kod djece sa hroničnim bolestima. Dvoje djece je imalo ozbiljnu upalu pluća, a jedno novorođenče je bilo životno ugroženo", rekao je Majić.

Saopštio je i da je u prethodnom periodu liječeno 15 pacijenata sa dijagnozom “Multisistemski inflamatorni sindrom kod djece”.

"Sam naziv ukazuje da bolest zahvata više organa, a najčešće i najopasnije komplikacije su na srčanom mišicu (Miocarditis i Kawasaki like syndrom). Terapija je kod naših pacijenata primijenjena na vrijeme, tako da do sada liječeni pacijenti nemaju posljedica", rekao je Majić.

Nažalost, kako je pojasnio, u regionu i svijetu zabilježeni su i smrtni slučajevi od posljedica tog sindroma.

SLIJEDITI PREPORUKE SZO

U posljednje vrijeme sve su glasnije poruke svjetskih i domaćih zdravstvenih vlasti o vakcinaciji djece starije od 12 godina, dok su Sjedinjene Američke Države (SAD) preporučile vakcinaciju djece od pet do 11 godina Fajzer vakcinom.

Na pitanje kakve su preporuke za vakcinaciju djece u Crnoj Gori protiv koronavirusa, te koja je granica kad su u pitanju godine, Majić kaže da bi slijedio preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG).

"Naime, u svijetlu najnovijih dešavanja preporučena je vakcinacija djece uzrasta od 12 do 16 godina",  rekao je Majić.

Dnevne novine

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.