Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), kako su naveli, za sada posluje racionalno i u cilju održavanja stabilnog snabdijevanja domaćinstava i privrede, a bez dodatnih gubitaka.Kako je saopšteno, cijena na berzi dostigla je više od 200 eura po MWh (megavatsatu), a EPCG je domaćinstvima i maloj privredi isporučuje po cijeni od 43 eura po MWh.
"Naravno da aktuelna situacija ima sve veći uticaj na poslovanje EPCG, a nestabilnost cijena električne energije primoraće nas da još opreznije donosimo pojedine odluke", rekli su u toj kompaniji.
Kako dodaju, Crna Gora ulazi u period kad ne bi trebalo da kupuje električnu energiju pri normalnim hidrološkim prilikama.
"Ekstremna suša u kombinaciji sa havarijom u TE 'Pljevlja' može da dovede u pitanje likvidnost kompanije, zbog velikog uvoza, ali ovo su zbilja teško zamislivi scenariji", naveli su u toj kompaniji.
Hidroelektrane, "Perućica" i "Piva" su za devet mjeseci ove godine proizvele 1.438 GWh (gigavatsati), što je 23 odsto više od plana iz Energetskog bilansa.Za devet mjeseci ove godine TE "Pljevlja" proizvela je 875 GWh, što je 15 odsto manje u odnosu na isti period 2020. godine, a razlog tome je što je par puta termoelektrana izlazila iz sistema zbog manjih tehničkih problema.
EPCG, kako je navedeno, kupuje električnu energiju u periodima remonta i ispada Termoelektrane "Pljevlja" kao i tokom remonta i niskih dotoka na hidroelektranama.
U akumulacijama hidroelektrana, EPCG ima 220 GWh ekvivalentne električne energije što je 36 odsto manje od plana.
"EPCG planira da ove godine uveze oko 700 GWh električne energije što je manje nego u prošloj godini za 34 odsto, ali će trošak biti za 64 odsto veći, zbog velikog skoka cena", navode iz EPCG.
Komentari