"U cilju stvaranja uslova za veću bezbjednost svih učesnika u saobraćaju, službenici Centra bezbjednosti Bijelo Polje su, nakon poslednjih kadrovskih promjena, odlučno ušli u borbu sa nezakonitim ponašanjima u saobraćaju, što je za svaku pohvalu. Dolaskom na čelo CB načelnika Radovana Tončića, komandira policije Slobodana Lukovića i komandira saobraćajne policije Veselina Boškovića, opšti utisak je da je bezbjednost na putevima u našoj opštini podignuta na viši nivo", ocjenjuju iz te Nvo.
Ipak, kada je riječ o ovoj problematici, "NVO Novi put" identifikuje tri ključna problema, čije bi rješavanje zasigurno doprinijelo još većem smanjenju saobraćajnih prestupa i s njima u vezi, nezgoda sa teškim posljedicama.
"Kao prvo, potrebno je da saobraćajna policija iskorijeni i svede na nultu stopu korupciju u svojim redovima. Rodbinske, kumovske i prijateljske veze u kontroli saobraćaja ne smiju se tolerisati, posebno ne podmićivanje u cilju izbjegavanja prijavljivanja i kasnijeg kažnjavanja. Redovna unutrašnja kontrola saobraćanih policajaca na terenu mora stvoriti ambijent da svaki ponuđeni evro u koruptivne svtrhe istovremeno znači krivičnu odgovornost i suspenziju policijskog službenika, ali i kažnjavanje građanina koji tako nešto uradi. Pored toga, treba imati u vidu da problem nije samo korupcija, već i selektivno sankcionisanje, odnosno nesankcionisanje građana.Mi smo mala sredina u kojoj svako svakog zna, zbog čega pozivanje na poznanstvo sa policijskim službenikom, odnosno nekažnjavanje svog druga, prijatelja, brata ili kuma, treba eliminisati", navodi iz Novog puta.
Poznato je, kako kažu, i da među policijskim službenicima vlada snažna kolegijalnost, koja često znači "divljanje na ulicama pod zaštitom policijske značke".
"Tako nešto je nedopustivo - kolegijalnost i nekažnjavanje u takvim situacijama može značiti pogibiju tog kolege ili drugog učesnika u saobraćaju, već odmah iza ugla", naveli su.
Drugo, naglašavaju, moraju se iskorijeniti koruptivne radnje u cilju dobijanja vozačkih dozvola.
"U ovim aktivnostima učestvuju vlasnici auto-škola, instruktori i policajci - članovi komisija, koji odlučuju o tome da li će određeni kandidat položiti vozački ispit. Svaki vozač iza čije vozačke dozvole ne stoji znanje i obučenost predstavlja potencijalnog ubicu na drumu", upozoravaju iz ove NVO.
I treće, kako kažu, da svijest naših građana mora biti na tom nivou da članove svojih porodica, bliska lica, prijatelje i rodbinu, treba prijaviti ukoliko se odluče da upravljaju motornim vozilom u alkoholisanom stanju ili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
"Neće im se nanijeti šteta ako se tako nešto učini, već spriječiti potencijalna saobraćajna nezgoda u kojoj oni mogu izgubiti život, ubiti ili teško povrijediti drugog, te provesti ostatak života u zatvoru.Ljubav prema bližnjima se ne dokazuje time što ćemo ih zaštiti kada nesposobni za vožnju sjedaju u svoje automobile, već upravo suprotno, sprečavajući ih da to učine. Ako ih ne možemo spriječiti ubeđivanjem i molbama, treba ih prijaviti policiji. Brzo će shvatiti da smo im time u stvari pomogli da normalno nastave svoj život, sačuvavši pored njihovog zdravlje i živote i drugih.
Zato NVO Novi put poziva ministra unutrašnjih poslova gospodina Sergeja Sekulovića i direktora policije gospodina Zorana Brdjanina da odmah krenu sa realizacijom nase inicijative, kako bismo sačuvali naše i živote naših građana", zaključuju iz NVO "Novi put" .
Komentari