INTEREVET WB: Doprinos mobilnosti đaka i nastavnika

INTEREVET WB: Doprinos mobilnosti đaka i nastavnika

Podržavanjem mobilnosti u učenju, razumijevanje drugih kultura i poznavanje stranih jezika podrška su uspješnom građenju karijere na tržištu rada, poručeno je na predstavljanju aktivnosti projekta INTEREVET WB.

Privredna komora Crne Gore (PKCG) u saradnji sa organizacijom Uniser iz Italije i drugim partnerima iz zemalja Evropske unije (EU) i regiona
implementira projekat “Internacionalizacija sistema za stručno osposobljavanje u zemljama zapadnog Balkana”- INTERVET WB.

Cilj Projekta je unapređenje stručnog obrazovanja sa posebnim osvrtom na znanja i vještine stečene kroz praksu, kao i rada organizacija iz ove oblasti.

Kroz Projekat su predviđene obuke i mobilnost nastavnika i instruktora, kao i učenika u okviru regiona i zemalja EU.

V.d. predsjednica PKCG Nina Drakić je, na konferenciji povodom predstavljanja aktivnosti projekta,  kazala da se do sada realizovalo više online obuka i obuka za nastavnike i učenike.

Ona je napomenula da se pandemija odrazila na tok projekta, kao i da su polaznici prvog ciklusa mobilnosti susreli se sa nizom ograničenja.

„Ali smo od djece smogli da čujemo da je njihov boravak u Bolonji, uprkos objektivnim poteškoćama, dobro prošao“, kazala je Drakić.

Učenici, kako je istakla, mogu napraviti sada paralelu kada je u pitanju izvođenje nastava u Crnoj Gori u odnosu na Italiju

„To može da posluži kao signal koje pozitivne prakse možemo koristiti i kom pravcu možemo unapređivati ovaj segment obrazovanja“, poručila je Drakić.

V.d. genaralnog direktora Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i cjeloživotno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, Marija Lalatović, rekla je da je obaveza svih da se djeci obezbijedi najbolji uslovi za školovanje i rad.

Projekat INTERVET WB, kako je istakla, ima za cilj unapređenje stručnog obrazovanja sa posebnim osvrtom na znanja i vještine stečene kroz
praksu.

„Podržavanje mobilnosti u učenju, razumijevanje drugih kultura, poznavanje stranih jezika podrška su uspješnom građenju karijere na tržištu rada“, poručila je Lalatović.

Prema njenim riječima, PKCG je dugogodšnji i pouzdan partner sektoru obrazovanja.

„Zahvalnost dugujemo PKCG na sistematičnom prsitupu realizaciji ovog projekta u kojem je u prvom planu bila briga učenika“, istakla je Lalatović.

Profesor engleskog jezika i književnosti, Nataša Mitrić, kazala je da je bila učesnik projekta u Sevilji u Španiji.

„Nosim zaista lijepo iskustvo jer je ovo jedan dobar projekat koji nudi mogućnost profesorima da imaju stručno usavršavanje i da razmijene
iskustva sa kolegama, ne samo iz regionu nego i šire“, rekla je Mitrić.

Učenica Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ Nađa Rajković, koja je učesnica projekta, kaže da je dobila profesionalnu podršku i dobro
usavršavanje kroz praksu, koja će joj pomoći u daljem školovanju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.