Bez obzira na to, čovjek posjeduje određena znanja o svemiru, a mnoga od njih su zanimljiva i onima koji nisu usko vezani za tu oblast izučavanja, pa tako u narednim redovima možete pročitati 20 interesantnih činjenica koje se tiču ovog beskraja.
1. Sunce je središnja zvijezda našeg planetarnog sistema sa prečnikom od 1.392.000 kilometara. Svake sekunde jezgro Sunca oslobodi količinu energije koja je jednaka 100 milijardi nuklearnih bombi.
2. Prvi objekat u svemiru napravljen ljudskom rukom bio je ruski satelit "Sputnjik" (1957).
3. Iako je Merkur najbliža planeta Suncu, njegove temperature mogu dostići čak -280 stepeni Celzijusa, jer Merkur nema atmosferski pritisak potreban za zadržavanje toplote. Venera, sa površinskom temperaturom višom od 450 stepeni Celzijusa, s druge strane, ima gustu atmosferu i znatno je toplija od Merkura, uprkos tome što je dalja od Sunca.
4. Astronomi su 2011. godine otkrili planetu koja se sastoji od ugljenika. Zbog velike gustoće, naučnici vjeruju da znatan dio te planete čine dijamanti. Ova "skupocjena" planeta je oko pet puta veća od Zemlje.
5. Saturn nije jedina planeta sa "prstenovima". Planete poput Jupitera, Urana i Neptuna takođe imaju prstenove, samo mnogo manje očigledne.
6. Na Mjesecu su jasno vidljivi otisci stopala koje su iza sebe ostavili astronauti, i oni će tu ostati zauvijek, s obzirom na to da na Mjesecu nema vjetra koji bi ih oduvao.
7. Astronomi su 2006. godine promijenili definiciju planete. Zbog ove promjene Pluton više nije planeta, kako smo učili u školi.
8. Zbog slabije gravitacije, osoba koja je teška 100 kilograma na Zemlji bila bi teška samo 38 kilograma na Marsu.
9. Neki od najbržih meteoroita mogu putovati kroz solarni sistem pri brzini od oko 42 kilometara u sekundi.
10. Kada gledate u zvjezdano nebo, vi zapravo gledate u daleku prošlost. Zašto? Zato što svjetlo koje trenutno vidite i koje vam formira sliku putuje iz udaljenih zvijezda i galaksija. Svjetlu trebaju stotine, hiljade, a ponekad i milioni godina da dopre do nas. Dakle, kada pogledate u nebo, vi ne vidite svemir kakav izgleda danas, već kakav je bio u prošlosti. Na primjer, galaksiju Andromeda vidimo kakva je bila prije 2,5 miliona godina.
11. Zemlja je jedina planeta koja nije dobila ime po jednom od mitoloških bogova.
12. Pun mjesec je devet puta svjetliji od pola mjeseca.
13. Venera je jedina planeta koja se rotira u smjeru kazaljke na satu.
14. Sve planete u našem Sunčevom sistemu mogu stati unutar Jupitera, čiji prečnik iznosi 142.984 kilometara.
15. Mliječni put je spiralna galaksija u kojoj je Zemlja jedna od planeta i u kojoj se nalazi između 200 i 400 milijardi zvijezda.
16. Najmanje galaksije su patuljci sa oko 100.000 zvijezda, dok najveće galaksije imaju oko 3.000 milijardi zvijezda.
17. Saturn ima manju gustoću od vode. Ako bi ga, nekako, mogli ubaciti u bazen pun vode, on bi plutao na površini.
18. Ljudska bića su doslovno napravljena od zvjezdanih elemenata. Gotovo svi hemijski elemenati koji se nalaze u našem tijelu dolaze iz zvijezda. Kalcijum, ugljenik, vodonik, azot, kiseonik i oko 60 drugih osnovnih elemenata čine ljudsko biće.
19. Kada se uporedi sa ostalim zvijezdama, naše Sunce je relativno malo i klasifikovano je kao G2 patuljak. Ipak, ova zvijezda i nije toliko mala s obzirom na to da bi unutar Sunca moglo stati milion naših planeta.
20. Na Veneri jedan dan je duži od jedne godine.
Izvor (Nezavisne novine)