"Ubijanje divljih životinja u ekološkoj državi Crnoj Gori postalo je svakodnevica! Nedavno smo svjedočili slučaju ubijanja jelena u Nacionalnom parku „Biogradska gora", a ove godine sve nas je šokiralo i ubijanje mečke u Beranama, sove velike ušare i jastreba u Podgorici, medvjeda u Dragišnici i srndaća u NP „Durmitor“. Ovo je samo dio dugačkog spiska nama poznatih krivolovnih radnji sa kojima je javnost upoznata. Mnogo je više onoga što ne dođe do medija i osviještenih pojedinaca. Kap je odavno prelila čašu i svi alarmi su uključeni, međutim konkretne reakcije od strane nadležnih - nema! Krivolov se vrši i nad nelovnim i zaštićenim vrstama, pa čak i u zaštićenim područjima.
Kako propisuje Zakon o divljači i lovstvu*, divljač je u državnom vlasništvu, a briga za brojno stanje, ali i dobrobit divljači apsolutno je pravo i obaveza države Crne Gore. Takođe, krivični zakonik propisuje u glavi XXV čitav niz krivičnih dijela čiji je cilj da zaštite divlju faunu u Crnoj Gori, kao prirodno bogatstvo i integralni dio životne sredine. Uprkos tome i obećanjima ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da će preduzeti konkretne mjere da se problem riješi, jedino u čemu „napredujemo“ je učestalost ubijanja divljih životinja na način koji zakon prepoznaje kao krivično djelo.
Stoga, zahtijevamo uvođenje moratorijuma na lov sve dok Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ne riješi nagomilane probleme u oblasti lovstva! Zabrana lova, na kojoj insistiramo, je jedini način da omogući dovoljno vremena za sprovođenje efikasne zakonodavne i institucionalne reforme lovstva. Takođe, zahtijevamo:
Da se sprovede revizija liste lovnih vrsta i trajanja lovnih sezona najkasnije do kraja 2022. godine;
Da se organizuje adekvatan monitoring, a prije svega izradi nulto stanje divljači u lovištima od strane stručnih i kredibilnih institucija sa ciljem dobijanja podataka o stvarnoj brojnosti populacija najkasnije do kraja 2022. godine;
Da se ojačaju kapaciteti lovne inspekcije, koja po našem iskustvu ne vrši preventivne radnje, a još manje se bavi problemom krivolova najkasnije do kraja 2022. godine;
Da lovočuvarska/inspekcijska služba bude pod direktnim nadzorom/kontrolom Ministarstva i potpuno nezavisna od Lovačkog saveza najkasnije do kraja 2022. godine;
Temeljno dorađivanje normativnog okvira koji definiše rad i osnivanje Lovačkih saveza i društava najkasnije do kraja 2022. godine.
Smatramo da je donošenje ovakve odluke najefikasniji i najsvrsishodniji način da se zaštiti prirodno bogatstvo zemlje koje je dobro svih građanki i građana Crne Gore.".
Pozivamo i sve odgovorne lovce da daju podršku moratorijumu.
Komentari