Vlasti afričke države Malavi obratile su se nekadašnjem bokserskom šampionu Majku Tajsonu sa molbom da postane zvanični ambasador te zemlje za uzgoj kanabisa. Ministar poljoprivrede Lobin Lov poslao je pismo Tajsonu pozivajući ga da preuzme tu ulogu i rekao da je legalizacija kanabisa u Malaviju stvorila nove mogućnosti.
Tajson, bivši svjetski šampion u teškoj kategoriji, sada je preduzetnik i investirao je u farmu kanabisa u Americi. Ali neki su taj potez kritikovali jer je bivši bokser bio u zatvoru zbog seksualnih delikata tokom devedesetih.
„Malavi možda neće uspjeti sam jer je industrija složena saradnju. Zbog toga bih želeo da vas imenujem, gospodine Majk Tajson, za ambasadora kanabisa u Malaviju", napisao je ministar poljoprivrede zemlje na jugositoku Afrike.
Udruženje za kanabis Sjedinjenih Država je omogućilo dogovor sa Tajsonom, saopštilo je ministarstvo poljoprivrede.
Šef njenog ogranka u Malaviju Vezi Ngalamila rekao je za BBC da je bivši bokser prihvatio poziv i da su u toku planovi da on posjeti zemlju.
„Tajson će raditi sa nama", rekla je ona.
Malavi je legalizovao uzgoj i preradu kanabisa za medicinsku upotrebu prošle godine, ali stopirao je legalizaciju za ličnu upotrebu. Ministarstvo je podstaklo poljoprivrednike da uzgajaju kanabis u medicinske svrhe, kao i konoplju za industrijsku upotrebu.
Vlada se nada da će podrška Tajsona „privući investitore, pa čak i potencijalne kupce", rekao je portparol ministarstva Grasijan Lungu agenciji AFP.
Lokalno uzgajana sorta kanabisa - Malavi zlato (Malawi gold) - poznata je širom svijeta. Tajson je rekao da mu je pušenje kanabisa pomoglo da poboljša mentalno zdravlje i preokrene njegov život.
Neke studije, međutim, sugerišu da pušenje jačeg kanabisa može da poveća rizik od ozbiljnih mentalnih bolesti. Ali nisu svi oduševljeni idejom vlasti.
Centar za javnu odgovornost, lokalna nevladina organizacija, kritikovala je najnoviji potez zbog Tajsonovih prethodnih krivičnih djela.
Bivši bokser je bio u zatvoru 1992. godine pošto je osuđen za silovanje u Indijani.
Pušten je 1995. pošto je odslužio manje od tri godine kazne.
„Ne shvatamo zašto bi Malavi želio da ima osuđenog silovatelja za ambasadora, posebno u ovom trenutku kada su napori da se suzbije nasilje nad ženama dio vladine agende", navodi se u saopštenju ove organizacije, prenosi BBC.
Komentari