Neke od tema koje su spomenute prilikom sastanka su depolitizacija sporta, kao i depolitizacija omladinskih servisa.
Tokom sastanka, Begović je istakao da Uprava za sport i mlade gaji novu vrstu saradnje sa mladima koji će biti administratori omladinskih servisa, u smislu da će oni moći da rade bez straha od pritiska, kao i da će njegovati autonomiju istih, a da očekuje od njih da pokažu odgovornost u okviru svog rada.
Begović je dodao da su odobrene dopune i izmjene Zakona o sportu, te da i u toj sferi Uprava za sport i mlade uspješno, temeljno i kvalitetno pristupa radu.
Zatražena je i tehničko-organizaciono-ekspertska pomoć od Ujedinjenog Kraljevstva, upravo kako bi se dodatno unaprijedili uslovi za sportiste, sportske radnike i omladinu Crne Gore.
Svjestan uticaja koji je pandemija kovida19 ostavila na sve, a naročito na mlade ljude i njihov socijalni život, Begović je predložio da se, kada opšte stanje bude dozvoljavalo, sprovede određena vrsta razmjene mladih ljudi iz Crne Gore i Ujedinjenog Kraljevstva. Naravno, uzevši zdravlje kao najveće ljudskog bogatstvo, v.d. direktora Begović je jasno naglasio da se razmjena ne planira u skorije vrijeme, već će se dodatno raditi na ovoj ideji kada epidemiološka situacija to dozvoli.
"Ideja Uprave za sport i mlade jeste da crnogorskoj omladini pruži priliku da ode, da upozna nove kulture, nove jezike, novi način funkcionisanja, ali i da ima razlog da se vrati kući, jer im upravo njihova kuća može pružati brojne mogućnosti. Često govorim da naša ideja nije da spriječimo mlade da odu, već da njihov povratak kući bude povoljnost za njih, a ne žrtva", zaključuje Begović.
Britanska ambasadorka Karen Medoks se složila da sport može bolje da napreduje kad je odvojen od politike.
Podvukla je da je za smanjenje političkih tenzija i društvenih podjela u Crnoj Gori važno ohrabrivati mlade ljude sa različitim političkim i etničkim pripadnostima da izgrađuju mostove kroz sport i da skupa rade na zajedničkim pitanjima. Dodala je da je raduju buduće prilike za saradnju.
Komentari