"Uprkos vremenu, koje neumitno teče i donosi brojne promjene u našem društvu, fizičke, legislativne, institucionalne i ostale raznovrsne barijere i problemi koji prate sve osobe s invaliditetom, opstaju i traju, a mi iz godine u godinu ukazujemo na njih i podsjećamo ključne aktere i donosioce odluka u državi. Akteri, odnosno donosioci odluka se mijenjaju u skladu sa demokratskim principima, ali mi, „osobe s invaliditetom“, posvećenost i angažovanost relevantnih institucija u zemlji zapazimo sasvim sporadično i to najčešće u danima, poput 3. decembra. Tada se često mnogo kaže, daju obećanja da će ljudska prava OSI doživjeti prosperitet na putu ka EU, a rezultati su sasvim minorni, stari problemi su i dalje aktuelni", navode iz Saveza slijepih.
Kako navode u saopštenju za dostizanje inkluzivnog i bezbarijernog društva za sve OSI, veoma je bitno opredijeliti se za adekvatan model pristupa invaliditetu.
"Iz već pomenutih barijera, poteškoća i nesavršenosti, koje posjeduje naše društvo, dolazi se do zaključka da je pri kreiranju javnih politika, propisa i procedura, ali i pri njihovom implementiranju, neophodno primjenjivati pristup pitanju invaliditeta zasnovan na ljudskim pravima.
Nadalje, svi zajedno, moramo nastaviti s kontinuiranim radom koji probija bedeme društvenih stega i prepreka, boriti se za punu primjenu garantovanih prava OSI, razvijati mogućnosti i potencijale OSI i ne dopustiti da budu marginalizovane i izvan društvenih zbivanja", kažu iz Saveza slijepih.
Na kraju, 3. decembar, Međunarodni dan osoba s invaliditetom je kako kažu, jedan od 365 dana u godini, kada pozivaju sve osobe s invaliditetom, njihove porodice i prijatelje, predstavnike/ce svih relevantnih institucija, da združenim snagama, "damo puni doprinos u građenju pravednijeg, pristupačnijeg i inkluzivnijeg društva za sve nas i da prava OSI konačno dožive prosperitet i u Crnoj Gori".
Komentari