Nevjerovatno, navode, da se na njenom udaru prvo našlo MPNKS i ministarka (Vesna) Bratić.
"Ukoliko treba izdvojiti makar jedno ministarstvo koje je krenulo u duboke promjene, smjenu DPSDP kadrova, koje je napravilo presudan korak od vladavine ka upravljanju, koje u svom rukovodećem kadru ima najmanje stranački obojenih ličnosti, onda to zaista jeste MPNKS. Više od godinu dana pokušavamo da otklonimo mehanizme direktne kontrole i nadzora, koje je uspostavio totalitarni poredak bivše nomenklature, koji su gotovo ukinuli svaku vrstu autonomije i nezavisnosti u okviru prosvjete, nauke i kulture, pokušavajući istovremeno da uspostravimo red u oblasti finansiranja programa i projekata i zaštitimo novac poreskih obveznika", navode u reagovanju.
Međutim, ističu u tom resoru, najveće opaske i prepreke na tom putu dobijaju od "onih organizacija koje su u proteklom periodu dobile ogromna finansijska sredstva kako od države, tako i od evropskih fondova, koristeći ih upravo za jačanje svijesti građana od opasnosti korupcije i nepotizma, a čiji su rezultati slabo vidljivi".
"Postavlja se logično pitanje, ko kontroliše NVO monitore, da li su sva utrošena sredstva zaista opravdana i da li su postigla svoj cilj? Očigledno je da nisu. Zato zaista treba postaviti pitanje da li Daliborka Uljarević i ostala NVO družina zaista treba da pokrivaju funkcije koje pokrivaju? Da li su isti nesmjenjivi i da li trebaju da odgovaraju za svoj rad? Da li država i ostale organizacije trebaju isključivo finansirati one organizacije koje su se nedvojbeno pokazale slabim i nemoćnim u promociji vrijednosti građanskog društva i koje u Crnoj Gori već više od dvije decenije nisu uradile puno na edukaciji crnogorskih građana, čiji je učinak zaista minimalan?", upitali su.
Podsjećaju da je ministarka Bratić odmah po preuzimanju dužnosti primila direktoricu CGO-a i tom prilikom obećala da će krenuti u smjene partijskih vojnika, dugogodišnjih uzurpatora direktorskih fotelja, ljudi sa problematičnom biografijom.
"Svoje obećanje je i ispunila. Danas prima kritike i napade u vezi nostrifikacije pojedinih diploma od osobe koja je, prema tvrdnjama medijske mreže Antidot, plagirala svoj diplomski rad i to desetak godina poslije upisa studija. Zaista i država i drugi finansijeri CGO-a treba da se zapitaju da li ova osoba ima kapaciteta i moralnog digniteta da dovode u pitanje rad akademskih građana koje su svoje diplome i znanja stekli na odgovoran i profesionalan način, marljivim i trpeljivim radom i čije su kvalifikacije neupitne. Crna Gora se nalazi u jednoj izuzetno zahtjevnoj i odgovornoj fazi pristupnih pregovora s Evropskom unijom i zaista je više nego neophodno da se na tom putu usvajanja evropskih vrijednosti čuje kritički, ali i dobronamjeran glas naših akademskih građana, prije svega onih sa jakim moralnim i profesionalnim autoritetom, jer samo oni mogu dati snažan doprinos edukaciji i emancipaciji crnogorskog društva. Očigledno da direktorica CGO nije niti dobronamjerna niti kvalifikovana za ovu vrstu sistemske analize i ocjene vrijednosti rada Vlade i Ministarstva, a njena neprofesionalna i neobjektivna istraživanja mogu poslužiti više za zabavu jednog dijela građanstva čije je vrijeme na svu sreću prošlost. Zato vas molimo, uvažena Daliborka, da sopstveni politički interes, koji nesumnjivo postoji kanališete kroz neku od postojećih organizacija ili formirate neku novu, a da ozbiljno promišljanje i analizu rada vladinih organa i država prepustite kvalifikovanim i stručnim organizacijama, kojih će ubuduće biti sve više, jer će i Vlada i Ministarstvo uraditi sve da stvori uslove za nesmetan rad i razvoj slobodnih pojedinaca i društva u cjelini", zaključuju iz resora Vesne Bratić.
Komentari