Tolerancija je, prema njegovim riječima, donja crta ispod koje se ne smije ići i najveće civilizacijsko dostignuće.
„Učimo da razumijemo različitosti i prihvatimo ih zapravo kao normalne i poželjne, jer to je danas elementarni dokaz civilizovanosti i dobrog vaspitanja", rekao je on.
„Danas je Crna Gora društvo u kojem žive različiti ljudi, koji imaju različite stavove, opredjeljenja, identitete. I to je lijepo i tome se treba radovati. Uostalom, bilo bi beskrajno dosadno da smo svi isti“, kazao je Pušić, prenosi Rtcg,
Kako je saopšteno iz Unicefa, on je rekao da se u posljednje vrijeme primjećuje forsiranje nacionalnih i vjerskih identiteta u javnosti i da se zloupotrebom slobode govora nerijetko čuje govor mržnje, koji truje društvo.
Uncifevo ambasador je pozvao djecu i mlade da ne nasijedaju na trikove političara, koji se već dvije hiljade godina drže iste formule - ”Podijeli, pa vladaj“.
„Sve dok nas određeni političari, u svojoj srednjovjekovnoj želji da vladaju nama i našim životima, javnim istupima budu prebrojavali i insistirali na tome ko je koje vjere, nacije, dok nas ćeraju i uče da jedni druge gledamo s podozrenjem i nepovjerenjem, nećemo se emancipovati kao građani“, kazao je Pušić.
Predložio je da nacionalni identiteti u javnosti nađu mjesto kroz folklorne igre i svečanosti tradicionalne muzike, izložbe predivnih nacionalnih nošnji s ovih prostora, fenomenalnu kuhinju i različite recepte, odnosno kroz raznoliku kulturu.
Ta raznolika kultura ne takmiči se, naveo je, šta je čije i šta je bolje, već proslavlja sve različitosti kao bogatstvo čovječanstva i Crne Gore.
„Gradimo takvo društvo u kojem je osnovna, početna premisa da smo svi mi građani Crne Gore okej sa svim našim identitetima, koji god da su. Dakle, ja sam okej, ti si okej, on ili ona je okej”, poručio je Pušić.
Mladi reporteri UNICEF-a zahvalili su Pušiću na govoru, navodeći da se nadaju da će on inspirisati sve građane, djecu i mlade da grade bolje društvo u Crnoj Gori, domovini svih, bez obzira na to kakva mišljenja imaju i koje sve identitete gaje.
„Naša poruka je da ima mjesta za sve nas u Crnoj Gori i da će ga uvijek biti ako pitate djecu i mlade Crne Gore. To je zemlja u kojoj mi želimo da odrastamo i da staramo – zemlja koja poštuje različitosti kao bogatstvo, zemlja s kulturom dijaloga”, navela je mlada reporterka Jana Kostić.
Komentari