Ivanović je saopštio i da su kontrolom programa ASCG za navedeni period utvrđene su određene nepravilnosti, koje se ne tiču samo oblasti sporta već zadiru i u oblasti radnih odnosa i oblasti ljudskih prava i sloboda.
"Ovo potvrđuju sljedeće činjenice:
-Postoji Ugovor o radu zaključen sa predsjednikom saveza Gojkom Banjevićem i Atletskim savezom Crne Gore na neodređeno vrijeme (što je nezakonito, jer je mandat predsjednika sportske organizacije 4 godine - čl.63 Zakona o sportu i čl. 19 Statuta ASCG). Iz izvještaja se vidi da je lični dohodak 600 eura na mjesečnom nivou iako je navedeno da ima IV nivo obrazovanja i koeficijenat 2,20, takođe na ovaj iznos uplaćuju se porezi i prirezi za osiguranika.
-Sa generalnim sekretarom saveza, Milanom Madžgaljom, zaključen je ugovor o djelu i to na period od 4 godine sa ličim dohotkom od 500 eura mjesečno. Komisija je mišljenja da je i ovaj ugovor neispravan, jer je u Zakonu o radu navedeno da poslodavac može angažovati lice za obavljanje samo onih poslova koji nijesu njegova primarna i osnovna djelatnost, i da se takav ugovor zaključuje i angažuje lice za određivanje konkretnog posla za račun poslodavca. Takođe, u ugovoru u koji imamo uvid nije naznačen taj konkretni posao, kao ni opis poslova koje bi ovo lice trebalo da obavlja. I za ovo lice plaćaju se porezi i prirezi u mnogo većem iznosu nego što je zakonom propisano.
-Za ofis menadžera saveza Milenu Mudrešu nije dostavljen nikakav ugovor, a iz priložene dokumentacije se vidi da je lični dohodak 500 eura mjesečno. (i za nju se plaćaju porezi, prirezi i socijalno osiguranje)", saopštio je Ivanović.
Nacionalni savez je prema njegovim riječima, tek 18.11.2021. god. obavijestio svoje stipendiste da su dužni da sa njima potpišu Ugovore o stipendiranju, iako je ovo trebalo uraditi na početku godine, od kada teče pravo i obaveza stipendiranja za ovu godinu.
"Uvidom u ugovore o stipendiranju sportista Komisija je uočila drastično kršenje ljudskih prava i sloboda prema sportistima (reprezentativcima). Član 5 ugovora glasi: „Atletičari su dužni da se ponašaju po Etičkom kodeksu saveza. Zabranjuje se istupanje u sredstvima javnog informisanja vezano za nastupe za reprezentaciju i komentarisanje rada ASCG bez saglasnosti rukovodne strukture ASCG; u protivnom savez zadrzava pravo da raskine ugovor."
Napominjemo da su sportisti Crne Gore slobodni građani koji apsolutno imaju pravo na slobodu govora, mišljenja i ličnih stavova o svim pitanjima društvenog života. Pravo na stipendiju ostvarili su svojim mukotrpnim radom na treninzima i postignutim rezultatima a nacionalnim i prestižnim međunarodnim takmičenjima. Zato nas zabrinjava ovakav stav prema njima od strane rukovodne strukture saveza i pozivanje na etički kodeks, koji ne poštuju kada za sebe sklapaju nezakonite ugovore o radnom anganžmanu", kazao je Ivanović.
On je istakao da je tokom monitoringa vidljiva i selektivna podrška klubovima, jer se pojedinima daju enormni iznosi, a drugim klubovima ništa ili vrlo malo.
"Primjer: Atletski klub ,,Podgorica" za podršku svojih sportista u 2020. godini dobio je iznos od 34.000 eura, a u 2021.god. 33.000 eura. U tom klubu kao trener naveden je predsjednik ASCG, gospodin Gojko Banjević, i zvanična imejl adresa; AK ,,Podgorica" je njegov lični imejl. Ne postoji interni akt o kriterijumima za podršku klubovima", kazao je Ivanović.
Dodaje da se kao podrška za neke klubove od strane saveza navode stipendije koje prima njihov sportista iako se one primaju po drugom osnovu- a to je rezultat, nacionalni i međunarodni, koji savez mora da podržava.
"Zbog uočenih nepravilnosti, a u skladu sa članom 128 Zakona o sportu (,,Sl. CG" broj 44/18), Uprava za sport i made će inicirati inspekcijski nadzor i to za oblast sporta inspektora za sport, u odnosu na radne odnose fizičkih lica u sportu i zaposlenih u sportskim organizacijama inspektora nadležnog za rad, kao i inspektora nadležnog za poreze u odnosu na izvršavanje poreskih obaveza sportskih subjekata", zaključio je Ivanović.
Komentari