Odbor raspravlja i o obeštećenju korisnica naknada za troje i više djece koje su to doživotno pravo ostvarile 2015. godine.
Poslanik Demokrata, Momo Koprivica kazao je da su mnoge od majki napustile radna mjesta, podigle kredite da bi na kraju ostale bez nadoknada, te je zbog toga, kako je poručio neophodno ispraviti nepravde i ispuniti obećano,prenosi Pobjeda.
Predlog zakona predviđa da korisnice koje su ostvarile pravo nastave da primaju isti mjesečni iznos koji je predvidio zakon iz 2015. godine.
Poslanik SD-a, Boris Mugoša kazao je da je za ovu namjenu izdvojeno 25 miliona eura. Podsjetio je i na odgovor Vlade koja je poručila da ovakvo rješenje ne bi bilo fiskalno održivo.
“Ako ova sredstva ostanu u budžetu za 2022. godinu, da li ta sredstva znače da će cijele godine biti isplaćena naknada, ili će amandmanski morati da se djeluje. To je stvar koja je važna, tih para u budžetu nema za zadovoljenje zakona. Za mene je majka koliko god ima djece. Mi smo naš stav o zakonu dali tako što ga nismo podržali svjesni svih reperkusija na biračko tijelo jer smo smatrali da je diskriminiacija. Nakon toga Ustavni sud je rekao da je diskriminatoran i onda dolazimo do obaveze države da sprovede odluku “, rekao je Mugoša i dodao da je svejstan problema nataliteta, ali i da je za to da žene ne budu objekt za rađanje već da se ostvaruju na tržištu rada.
Kazao je i da se mora definisati tačan iznos koji će biti izdvojen po ovom osnovu iz budžeta.
Koprivica je kazao da je i za ovu godinu obezbijeđen iznos sredstava, te da se on prenosi i za 2022. godinu, kao i da ga treba korigovati amandmanski.
“Žene su po doživotnom pravu ostale na cjedilu iako ih je država navela da koriste naknadu. Ako se ne možemo pouzdati u dravu, u koga možemo. Država postoji da sprječava prevare”, dodao je on.
Komentari