Za subvencije zaposlenih za šest mjeseci isplaćeno 27,2 miliona eura
Ilustracija

Za subvencije zaposlenih za šest mjeseci isplaćeno 27,2 miliona eura

Ministarstvo za ekonomski razvoj je u prvih šest mjeseci ove godine u cilju ublažavanja negativnih posljedica u poslovanju usljed epidemije koronavirusa privredna društva u zemlji pomoglo sa 27,2 miliona eura. Naime, u periodu od januara do juna tekuće godine resoru Jakova Milatovića podnijeto je gotovo 24.000 zahtjeva za dodjelu subvencija, po čemu je 89 odsto odobreno.

Odbijena su 2.633 zahtjeva među kojima je bilo ponovljenih zahtjeva istih privrednih subjekata, pri čemu je najčešći razlog odbijanja subvencija bio neispunjavanje nekih od uslova za učešće u programu. Takođe, na osnovu odobrenih zahtjeva isplaćene su zarade za ukupno 97.362 zaposlenih u ukupnom iznosu nešto višem od 27 miliona eura. To se navodi u Informaciji o realizaciji Programa o subvencionisanju zarada za I i II 2021. godine koji je Vlada usvojila na posljednjoj sjednici,prenose Dnevne novine.

Najveći dio dodijeljene podrške bio je usmjeren na ugrožene djelatnosti hoteli, restorani, ugostiteljski objekti, javni prevoz putnika, dok su u II kvartalu obuhvaćene sve pogođene djelatnosti koje su zabilježile značajan pad prihoda tokom 2020. godine.

Kada su u pitanju zaposleni najveći broj subvecija isplaćen je u martu i to za 21.240 radnika, a najmanje u maju kada je Ministarstvo za ekonomski razvoj subvencioniralo 11.165 zaposlenih. U dokumentu se navodi da je obuhvat programa za dodjelu subvencija privrednim subjektima za zarade zaposlenih u periodu uključivao tri kategodije subvencije za zarade u okviru ugroženih djelatnosti, zatim za zarade zaposlenih koji su bili u karantinu, odnosno izolaciji, te subvencije za zarade zaposlenih koji su bili na plaćenom odsustvu. U zaključku Informacije piše i da su kreirane mjere i mehanizmi podrške adekvatno usmjereni prema djelatnostima u najugroženijim privrednim sektorima.

“Tome je svakako dobrinijelo detaljno i pažljivo praćenje i analiziranje situacije u zemlji uz konstatno konsultovanje privrede i njihovih potreba. U tom smislu je i izvršeno potrebno prilagođavanje u smislu proširenja obuhvata djelatnosti i obima inteziteta podrške, kao i modifikovanja osnovne podrške u cilju targetiranja najugorženijih privrednih društava kod kojih je zabilježen najizraženiji pad prihoda u prethodnom periodu. Ovim su stvoreni uslovi za nastavak daljeg pružanja razvojne podrške u cilju bržeg oporavka i pokretanja privredne aktivnosti upravo sketora MMSP, kao generatora daljeg napretka i ubrzanja ekonomskog razvoja zemlje koji je jedan od prioriteta Vlade”, navodi se u zaključku dokumenta.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.