"Uzimajući u obzir da je KAP jedan od najvećih crnogorskih izvoznika još nijesmo čuli od nadležnih ministarstava kakve bi sve posljedice mogle nastati prestankom rada KAPa po crnogorsku ekonomiju, javne budžete i građane. Sada je izvjesno da bi bez posla ostalo oko 500 radnika, dok bi indirektno očigledno bio ugrožen značajan broj zaposlenih iz repro lanca, odnosno direktnih dobavljača roba i usluga koji su neophodni za poslovanje aluminijske industrije u Crnoj Gori", naveli su u saopštenju.
Pritom, KAP, ističu, ima direktan uticaj na bruto društveni proizvod što bi se dodatno odrazilo na rast ekonomije u narednim godinama.
"Dodatno, EPCG bi ostala bez stabilnog potrošača električne energije što bi povećalo gubitak na mreži, pri čemu bi taj gubitak platili građani i privrednici Crne Gore. S druge strane, očigledna je netrpeljivost Vlade i dijela njenih ministara prema vlasniku KAPa, tako da je opravdana sumnja u namjeru izvršne vlasti da uopšte dođe do konstruktivnog sporazuma i to bez obzira na posljedice. U tom smislu, pozivanje Vlade na “kontroverznu privatizaciju” KAP-a, kao i osporavanje društveno odgovornog poslovanja Uniproma, ne smije da bude izgovor za gašenje KAP-a i samim tim dodatno urušavanje crnogorske privrede. Podsjećamo da smo u slučaju gašenja Montenegro Airlinesa i naknadnog “jeftinog” osnivanja ToMontenegra, na djelu vidjeli da neznanje košta i da je tzv. ekspertska Vlada sklona odlukama koje Crnu Goru guraju u sve dublju krizu. Desi li se to i sa KAPom a imajući u vidu stanje crnogorske ekonomije kao i sve snažnije odsustvo iole značajnijih investitora već sada je izvjesno da je Crna Gora sve bliža tragičnom grčkom scenariju", zaključuju.
Komentari