NATO kao odgovor na Putinovo gomilanje vojske šalje trupe na Balkan?
Ilustracija

NATO kao odgovor na Putinovo gomilanje vojske šalje trupe na Balkan?

Amerikanci navodno predlažu da NATO pošalje po 1.500 vojnika u dvije balkanske zemlje kao odgovor na gomilanje ruskih trupa na ukrajinskoj granici. No, taj poduhvat nosi velike političke rizike, piše Špigel.

Američki general Tod D. Volters, zadužen za savezničke snage u Evropi, nedavno je kolegama u NATO predložio pojačano prisustvo trupa u Bugarskoj i Rumuniji, piše njemački nedeljnik Špigel, pozivajući se na izvore sa jednog sastanka, prenosi Dojče vele.

Prema navodima, Volters bi da i u dvije balkanske zemlje budu snage takozvane Enhanced Forward Presence (EFP), formirane prije pet godina. Takvi kontingenti NATO se nalaze u Poljskoj i baltičkim zemljama, gdje izvode manevre sa lokalnim vojskama. U slučaju sukoba, ideja je da te trupe budu na frontu dok ne stigne pojačanje.

Volters je navodno predložio da se u Bugarskoj i Rumuniji uspostave slični kontingenti sa po 1.500 vojnika.

NATO je uvođenje jedinica EFP pravdao aneksijom Krima, pa i sada zagovornici misle da bi pojačanje bilo primjeren odgovor na ruske vojne manevre blizu ukrajinske granice.

Špigel prenosi Voltersove riječi da će se NATO i dalje držati sporazuma sa Rusijom koji zabranjuje trajno stacioniranje jakih trupa na istočnom krilu NATO. Iz tog razloga u baltičkim zemljama ne postoje stalne trupe, već se vojnici rotiraju.

Politički osjetljivo

U centrali NATO nisu potvrdili ni demantovali navode njemačkog medija. Jedna portparolka je rekla da alijansa ostaje „budna“ i da će preduzeti „sve neophodne korake“ kako bi zaštitila članice NATO od bilo koje prijetnje.

„Uzdržanost je razumljiva. Sve države NATO su svjesne koliku političku eksplozivnost nosi ovaj predlog“, ocenjuje Špigel.

Podseća se da je ruski predsjednik Vladimir Putin najavio pregovore sa SAD kako bi riješio konflikt. Zahtev Moskve je upravo da NATO ne raspoređuje dodatne trupe u pravcu Rusije.

Kako dodaje njemački nedeljnik, general Volters je na pomenutom sastanku raportirao da je Rusija, nakon okupljanja skoro sto hiljada vojnika na granici ka Ukrajini, u stanju da umaršira u susjednu zemlju i tamo ostane.

Špigel zaključuje da bi američki predlog mogao da bude problematičan za novu koalicionu Vladu u Njemačkoj. Zeleni koji su dio Vlade „već su se pokazali zapanjujuće otvorenim za ideju jačanja trupa na istočnom krilu“, piše Špigel.

Ali Socijaldemokrate kancelara Olafa Šolca mogle bi da budu uzdržanije po tom pitanju, jer mnogi u stranci vide slanje trupa na istok kao nepotrebnu provokaciju Rusije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.