Bjelopoljci su čak 22 od 30 dana udisali vazduh lošeg kvaliteta, dok je vazduh u Pljevljima bio 17 dana sa prekoračenjima koncentracija PM 10 čestica.
U Podgorici je vazduh bio najzagađeniji na Zabjelu, sa 13 dana prekomjerne koncentracije ovih čestica, a u Bloku 5 dva danja manje. U Nikšiću je vazduh bio 12 dana lošeg kvaliteta, sa nedozvoljenim prekoračenjima.
U izvještaju se navodi da su izmjerene i visoke koncentracije PM2,5 čestica na mjernim mjestima u sjevernoj i centralnoj zoni kvaliteta vazduha.
Kako se pojašnjava, hemijskom analizom PM10 čestica utvrđeno je povećano prisustvo benzo(a)pirena u uzorcima iz sjeverne i centralne zone.
Zaključuje se da je kvalitet vazduha u južnoj zoni, u kojoj se mjerna mjesta nalaze u Baru i Kotoru, u novembru bio zadovoljavajući po osnovu svih mjerenih parametara.
Iz Agencije je saopšteno da su u toku aktivnosti godišnjeg servisa i kalibracije mjernih uređaja za praćenje kvaliteta vazduha, uz pojašnjenje da je dio mjerne opreme servisiran i kalibrisan od strane akreditovane i ovlašćene institucije, te da je završena i montaža mjernih uređaja i provjera rada na terenu.
PM čestice su sastavni dio prašine, manje su od 10 mikrometara i predstavljaju smješu dima, čađi i kisjeline, uz teške metale poput olova, kadmijuma, nikla i arsena. Ove čestice nastaju kao posljedica kombinovanog uticaja grijanja, saobraćaja i industrije.
PM10 čestice su veličine 10 mikrona, a u prirodi su prisutne i one manje, od 4, 2,5 pa i promjera samo jednog mikrona. Poređenja radi, debljina dlake ljudske kose je 50-70 mikrona. Maksimalna dozvoljena vrijednost PM10 čestica u vazduhu, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, iznosi 50 mikrograma po kubnom metru, a tokom 2018. godine u Pljevljima je registrovano skoro 1200 mikrograma po metru kubnom, što je prekoračenje od skoro 25 puta. PM 10 i PM 2, 5 čestice lako dospijevaju u organizam i sa sobom nose teške metale, koje direktno unose u alveole.
TVCG/RTCG
Komentari