Ističe da moramo praviti sistem koji je u svakom trenutku sposoban da odgovori na izazove.
Marić kaže da se Evropski sud za ljudska prava, drži se stava da se mora dobrim razlozima opravdati sprovođenje samo neophodnih mjera koje se ne mogu sprovesti bez nekih blažih mjera.
"Mislim da su se crnogorske institucije vodile ovim načelom. I današnje ublažavanje mjera govori da su se vodile time da se nađe balans u tome što je bitno u određenom trenutku da se dođe do rezultata. Da bi došli do tog najboljeg rezultata mi kao društvo moramo dati doprinos da bi mjere određenih efekata imale puni smisao. Treba naglasiti da je Sud u svim predmetima odbio izdavanje privremene mjere, a tih predmeta nije bilo malo i sve predstavke proglasio neprihvatljivim sa naglaskom da se sve mjere odnose na pokazivanje dokumenata po sopstvenom izboru pojedinca na osnovu tri ponuđene opcije – PCR test, dokaz o potpunoj vakcinaciji ili dokaz da se osoba potpuno oporavila od koronavirusa. Znači imamo mehanizme i platformu za uvođenje kovid potvrda u javnoj upravi sa akcentom na određene profesije koje nose veći rizik. Ali će se to raditi vrlo oprezno uz analizu i u koordinaciji sa nadležnim organima", naveo je Marić.
Ističe da međunarodni standardi ukazuju da je uvođenje kovid potvrda u javnoj upravi moguće sa jasnim i argumentovanim obrazloženjem zasnovanim na međunarodnoj komparativnoj praksi.
"Izučavajući međunarodnu komparativnu praksu, eventualna takva odluka može da bude donesena samo kad prođe sve provjere takvog tipa. Ministarstvo pravde nije donijelo nikakvu odluku ili konačni stav, nego omogućavamo da sa javnošću komuniciramo da vidimo da dođemo do najboljeg rješenja u trenutku ako to bude neophodno. U ovom trenutku imamo situaciju da je ona bolja i da se popravlja", ističe Marić.
Potvrde su, dodaje obavezne za određene privatne sektore koji predstavljaju rizik.
"Razmišljamo da se za određeni dio javne uprave uvede COVID sertifikat kao obaveza da bi se mogao baviti tom djelatnošću", ističe Marić.
Komentari