Cijena barela na londonskom tržištu porasla je 3,6 odsto na 76,14 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 4,1 odsto na 73,79 dolara. Cijene nafte nadoknadile su prošle sedmice gubitke od prethodne, jer su smanjena strahovanja od uticaja vrlo zarazne varijante koronavirusa omikrona na globalnu privredu.
Prošle sedmice je objavljena južnoafrička studija, koja je pokazala da postoji manji rizik od hospitalizacije i razvoja teškog oblika bolesti kod ljudi zaraženih omikronom u poređenju s deltom. Uz to, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je antivirusnu tabletu protiv Covid-19 i ta prva terapija odobrena za kućnu upotrebu trebalo bi da postane važno sredstvo u borbi protiv širenja omikrona.
Neki proizvođači vakcina tvrde da njihove vakcine štite i od omikrona. To je ohrabrilo trgovce, iako se broj zaraženih omikronom brzo širi u nizu zemalja, a neke vlade uvode restriktivne mjere kako bi zauzdale širenje te varijante koronavirusa.
Veći rast cijena sprječavaju očekivanja da će Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici, uključujući Rusiju, na svom narednom sastanku 4. januara, ostati kod odluke da povećavaju proizvodnju nafte za 400 hiljada barela dnevno svakog mjeseca.
Raste i proizvodnja u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Prema podacima kompanije Baker Hughes, proške sedmice broj aktivnih bušotinska postrojenja u SAD-u porastao je na ukupno 586, najviše od aprila prošle godine, što najavljuje povećanje proizvodnje u narednim mjesecima. Globalna potražnja za naftom porasla je u ovoj godini, jer se svjetska privreda oporavlja od koronakrize.
Ukupna svjetska potrošnja mogla bi u narednoj godini dostići novi rekord, uprkos naporima da se smanji potrošnja fosilnih goriva kako bi se ublažile klimatske promjene. To bi moglo dovesti do daljeg rasta cijena nafte. Od početka ove godine cijena barela na londonskom tržištu porasla je oko 46 odsto.
Komentari