Uragan Ida najskuplja vremenska nepogodoa u ovoj godini

Uragan Ida najskuplja vremenska nepogodoa u ovoj godini

Studija agencije za pomoć i razvoj "Kristian eid" pokazuje da povećanje iznosa štete nastale od vremenskih nepogoda od 13 odsto odražava posledice klimatskih promjena, pri čemu je uragan Ida bio najskuplji, prenosi danas Gardijan pozivajući se na AFP.

Deset najskupljih vremenskih katastrofa ove godine izazvalo je štetu od više od 170 milijardi dolara, što je 20 milijardi više nego 2020. godine, otkrila je britanska humanitarna grupa.

„Eid“ je saopštio da trend rasta odražava efekte klimatskih promjena prouzrokovanih ljudskim faktorom i dodao da je u 10 katastrofa poginulo najmanje 1.075 i raseljeno 1,3 miliona ljudi.

Grupa za pomoć svake godine izračunava troškove vremenskih incidenata kao što su poplave, požari i toplotni talasi prema zahtjevima osiguranja.

U 2020. godini, otkriveno je da je 10 najskupljih vremenskih katastrofa na svijetu prouzrokovalo štetu od 150 milijardi dolara, što je ovogodišnji ukupan porast od 13 odsto.

Najskuplja katastrofa u 2021. bio je uragan Ida, koji je pogodio istok Sjedinjenih Američkih Država i prouzrokovao štetu od oko 65 milijardi dolara.

Nakon što se obrušio na Luizijanu, krajem avgusta, krenuo je ka sjeveru i izazvao velike poplave u Njujorku i okolini.

Smrtonosne poplave u Njemačkoj i Belgiji, u julu, bile su sledeće na listi sa gubicima od 43 milijarde dolara.

Zahlađenje i zimska oluja u Teksasu, koja je uništila električnu mrežu, koštala je 23 milijarde dolara, nakon čega su uslijedile poplave u kineskoj provinciji Henan, u julu, koje su koštale oko 17,6 milijardi dolara.

Druge katastrofe koje koštaju nekoliko milijardi dolara uključuju poplave u Kanadi, kasno proljećno smrzavanje u Francuskoj, koje je oštetilo vinograde, i ciklon u Indiji i Bangladešu u maju.

U izvještaju se priznaje da ta evaluacija uglavnom pokriva katastrofe u bogatim zemljama, gdje je infrastruktura bolje osigurana, i da je finansijski danak od katastrofa za siromašne zemlje često neprocjenjiv, a navodi se primjer Južnog Sudana, gdje je poplavama pogođeno oko 800.000 ljudi.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.