On je odgovarajući na pitanja Dana da li je budžetom za narednu godinu predviđen novac za eventualno obeštećenje ili isplatu otpremnina i za radnike propalih preduzeća sa sjevera, te da li radnicima sa sjevera može obećati da će u 2022. godini biti donesen zakon kojim će i oni steći pravo na isplatu otpremnina, kazao da Zakonom koji su donijeli se utvrđuje pravo na ostvarivanje finansijske podrške onim radnicima iz rudarskog i metalskog sektora koji su izgubili posao usled otvaranja stečajnog postupka u bivšim državnim preduzećima, a da pritom nijesu ostvarili pravo na otpremninu ili isplatu po osnovu vladinog socijalnog programa iz ranijeg perioda.
"Dakle, ne radi se o isplatama otpremnina ili o pravima po osnovu rada, već se radi o zakonu čiji je cilj ispravljanje tranzicione socijalne nepravde koja je pogodila određeni broj radnika iz ovih sektora", istakao je Milatović za Dan.
Naveo je da su netačni navodi da radnici sa sjevera nijesu obuhvaćeni zakonom.
"Zakon nije bio regionalno određen, već sektorski – kao što i sam naziv zakona kaže – i posvećen je bivšim radnicima rudarsko-metalskog sektora, uključujući i one radnike iz preduzeća sa sjevera koja pripadaju tom sektoru. Konkretno, prema evidencijama Ministarstva, ovaj zakon će obezbijediti ostvarivanje socijalne pravde za otprilike 1.300 radnika: Kombinata aluminijuma AD Podgorica, Prerada doo Podgorica, Kovačnica doo Podgorica, Rudnici boksita AD Nikšić, Fabrika elektroda Piva Plužine, Imako AD Bijelo Polje, Prva petoljetka Bijelo Polje, Rudnik ''Šuplja stijena'' doo Pljevlja, Rudnik mrkog uglja ''Ivangrad'' Berane. Uslovi za ostvarivanje prava na finansijsku podršku su opšte postavljeni, tako da ukoliko se utvrdi i da radnici nekih drugih bivših državnih preduzeća ostvaruju pravo po ovom zakonu, i njima će biti isplaćena finansijska podrška", naveo je Milatović.
Komentari