Ističe da je problem što, prema prvim informacijama, novi soj inficira i vakcinisane osobe i da izaziva nešto težu bolest.
"Vidjećemo hoće li se u većoj mjeri proširiti, kao što je slučaj sa omikronom, ili će nestati kao i mnogi drugi", rekao je Trobonjača.
Kazao je da pojava nova varijanta virusa usložnjava trenutnu situaciju, izazvanu omikron sojem.
Očekuje da će se pojavljivati novi sojevi i da je zato neophodno biti oprezan sa prognozama o kraju pandemije.
"Međutim, ono što će se dogoditi je da će naša društva akumulirati više imunosti, što preboljenjem bolesti, što vakcinacijom, a što njihovom kombinacijom, i što ćemo konačno dostići kolektivni imunitet koji će štititi i od budućih sojeva virusa", ističe Trobonjača za Vijesti.
Pojasnivši zašto je omikron soj značajno zarazniji od prethodnih varijanti, Trobonjača je podsjetio da taj soj ima veliki broj mutacija.
"Puno više inficira respiratorni epitel, gdje se množi i zato se izbacuje u okolinu u većoj mjeri, zbog čega je infektivniji kao virus."
Omikron soj može izbjegavati i imunitet postignut vakcinacijom.
"Osobe vakcinisane sa dvije doze Fajzera zaštićene su oko 30 odsto, a one koje su primile 'buster' dozu 75 odsto.To što je osoba preboljela jedan soj, ne znači da se neće inficirati nekom novom varijantom, a jedan od razloga ponovne infekcije je i protok vremena, pojasnio je Trobonjača.
Osobe koje su ranije preležale koronavirus ili su vakcinisane najvjerovatnije neće razviti teži oblik bolesti nakon kontakta sa omikron sojem.
"To je ono kako nas vakcina štiti", ističe on.
Komentari