Turistički vodič, Dušan Drakić kazao je za agenciju Mediabiro da je grad sagrađen u prvom vijeku nove ere, te da je nastao u jednoj atipičnoj lokaciji za to vrijeme, jer kako navodi, nije bio na trgovačkom putu niti na nekom uzvišenju kao utvrđeni grad.
“To nam govori da je za vrijeme nastanka ovog grada na Balkanu bio relativno miran period. Rimljani su odabrali ovu lokaciju jer je sam lokalitet okružen sa dvije rijeke i jednim potokom; Morača, Zeta i mali potok Širalija.
Drakić, foto: Mediabiro
Duklja je u to vrijeme brojala 10.000 stanovnika, a sam grad je imao izuzetan sistem napajanja pijaćom vodom, kaže Drakić i dodaje;
“ Interesantno je da su Rimljani, iako okruženi rijekama, vodu za piće dovodili sa rijeke Cijevne. Postojale su male i velike terme, hram posvećen boginji Romi, kao i hram posvećen boginji Dijani. Kako se Duklja razvijala, svoj procvat doživjela je negdje oko trećeg vijeka nove ere”, kazao je on za Mediabiro.
Uslijedio težak period za Duklju
Nakon što je razorio zemljotres i dolazak Avara uslijedio je ranohrišćanski period, šesti vijek, kada i Rimsko carstvo polako slabi i prostor Ilirikuma dobija sve manje na značaju i polako se Duklja gasi.
“Konačna njena sudbina zapečaćena je dolaskom Slovena, negdje u 9.vijeku i tada se Duklja devastirala. Dio kamenja je u 15.vijeku odnešen u današnju Staru Varoš”, rekao je on.
Danas Duklja zaslužuje bolji status nego što ga trenutno ima, smatra Drakić.
“Arheološki gledano, Duklja spade u jedan od najinteresantnijih lokalitet u Crnoj Gori. Bitno je da napomenem značajan arheološki podatak koji se nalazi u Ruskom muzeju Ermitažu, u pitanju je Podgorička čaša koja ima jedinstvenu ranohrišćansku piktografiju”, rekao je on.
Drakić kaže da je Crna Gora pokretala nekoliko puta postupak povraćaja tog arheološkog predmeta, međutim, sve se završilo bazuspješno.
Foto: Mediabiro
Duklja, veoma začajan lokalitet i za Glavni grad, Turističku organizaciju Podgorice kao i za cijelu Crnu Goru
Na samo 3 kilometra od Podgorice, arheološki lokalitet Duklja na čaroban a istovremeno i dramatičan način pokazuje jednu epohu i svjedoči o civilizacijskim tokovima, i izuzetno bogatom kulturnom i istorijskom naslijeđu Glavnog grada, kazala je Nina Pajović iz Turističke ogranizacije Podgorica.
Ona je istakla da je Duklja značajna sa više aspekata: kulturnom, istorjiskom ali i u turističkom smislu, gdje svakako postoji mogućnost i za dodatnom valorizacijom.
“Kada su u pitanju aktivnosti Turističke organizacije Glavnog grada, svakako da Duklja zauzima značajno mjesto prilikom svih naših promotivnih aktivnosti. Uradili smo i promotivni materijal za arheološki lokalitet Duklja na više jezika.Tokom ove godine uradili smo i tri kulturno istorijske rute od kojih jedna vodi upravo do ovog lokaliteta pod nazivom “ Osvrt na prošlost stazama preko brda Gorice”, kazala je ona.
Pajović, foto: Mediabiro
Pajović kaže da su u proteklom periodu upravo u Duklji ugostili brojne studijske grupe, turoperatore, predstavnike medija, školsku populaciju i ističe da im je u interesu da što više ljudi bude uključeno u ono što radi TO Podgorice.
“Posljedna u nizu naših aktivnosti ove godine odnosi se na izradu promotivnog filma o arheološkom lokalitetu Duklja, gdje je na jedan veoma lijep način prikazan jedan dan Duklje. Taj film će biti prikazan na svim značajnim emitivnim tržištima. Dakle, kroz sve ove promotivne aktivnosti TO Podgorice želi skrenuti pažnju ne samo turistima nego i domaćoj javnosti o kakvom se lokalitetu radi, i što bismo mogli da dobijemo adekvatnom valorizacijom ovog prostora”, poručila je Nina Pajović iz TO Podgorica.
Komentari