Istakla je da je samo u novembru i decembru prošle godine uplaćeno 390.084.143 eura poreskih prihoda, što je petina ukupno naplaćenih.
"To je za 27.239.410 eura ili 7,5 odsto bolji rezultat nego u istim mjesecima rekordne 2019. Rezultat je bolji za 65.588.243 eura ili 20,2 odsto u odnosu na isti period 2020.", precizirala je Petričević za Pobjedu.
Ona de dodala da s tehničkog aspekta, implementacija sistema elektronske fiskalizacije pretpostavlja da svaki izdati fiskalni račun dobije identifikacioni kod obveznika fiskalizacije koji potvrđuje regularnost poslovanja.
"U toku 2021. godine zaključno sa 21. decembrom, registrovano je ukupno 25.520 obveznika fiskalizacije od čega sa statusom pravnog lica 21.978, sa statusom fizičkog lica 3.542. Oni promet evidentiraju putem 37.858 elektronskih naplatnih uređaja na kojima je prijavljeno 53.832 operatera ovlašćenih za izdavanje bezgotovinskih računa", kazala je Petričević.
Saopštila je da se primjenom programa „Evropa sad“ ukidaju doprinosi za zdravstveno osiguranje na teret i poslodavca i zaposlenog, čime se smanjuje poresko opterećenje na rad, a država preuzima finansiranje cjelokupne populacije iz budžetskih prihoda.
"Samim tim UPC će modifikovati programe i procedure koje se tiču ukidanja obaveza plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, zatim u dijelu uvođenja neoporezivog dijela zarada, kao i proporcionalnog smanjenja prihoda po osnovu prireza. Istovremeno će se i u 2022. godini posvetiti sveobuhvatnoj naplati poreskih prihoda i prepoznavanju osnova za njihov obračun, s akcentom na suzbijanju sive ekonomije. U tom cilju želimo da i mediji, građani i privreda budu partneri UPC kako bismo suzbili sve oblike nezakonitog poslovanja. Resursi koje država i UPC opredijele u tom pravcu su u direktno proporcionalnoj vezi sa benefitima koje će privreda imati, a država ostvariti za svaki procenat umanjenja učešća sive ekonomije u legalnim tokovima ekonomije.
Zakonodavnim okvirom kojim će se omogućiti sprovođenje projekta „Evropa sad“ precizno su definisane odredbe vezane za poreski tretman ličnih primanja zaposlenih, kao i sankcije za obveznike koji to ne budu poštovali. U postupcima kontrole regularnosti poslovanja obveznika u dijelu zapošljavanja radnika, UPC dijeli nadležnost i blisko sarađuje sa Upravom za inspekcijske poslove", saopštila je Petričević.
Komentari