U Finskoj počinje suđenje za Patriju
Patria je 2006. godine sklopila posao prodaje 135 oklopnih vozila Sloveniji za 278 miliona eura

"Afera Patria"

U Finskoj počinje suđenje za Patriju

Šestorica nekadašnjih menadžera kompanije Patria optuženi su za spornu prodaju oklopnih vozila Slovenskoj vojsci, a nakon toga sudit će im se i za sličnu prodaju Hrvatskoj.

U Finskoj će u utorak početi suđenje šestorici nekadašnjih menadžera kompanije Patria za spornu prodaju oklopnih vozila Slovenskoj vojsci, a nakon toga sudit će im se i za sličnu prodaju Hrvatskoj. 

U oba se slučaja radi o istim optuženicima, kazao je prošle sedmice glavni tužioc u tom procesu Jukka Rappe, koji zato očekuje da sud niti presudom dva slučaja neće odvajati, nego će presuda biti zajednička. 

Jormo Wiitakorpi, Reijo Niitynen, Heikki Hulkkonen, Jarmo Puputti, Tuomasa Korpi i Kai Nurmo optuženi su da su javnim službenicima u Sloveniji obećali mito kako bi Patria dobila posao nabave oklopnih vozila za Slovensku vojsku, a terete se i za industrijsku špijunažu. 

I obećanje kazneno djelo 

Rappe je pojasnio da kazneno djelo predstavlja već i ako neko obeća da će platiti mito, a do toga kasnije ne dođe. 

Suđenje bivšim menadžerima Patrije u vezi sa slovenskim slučajem počet će u utorak na okružnom sudu u mjestu Haemeenlinni, gdje je sjedište kompanije Patria Vehicles, i prema sadašnjim planovima suda, trebalo bi biti završeno krajem oktobra. 

Nakon toga bi vjerovatno uslijedilo suđenje u slučaju sporne prodaje Patrijinih oklopnih vozila Hrvatskoj, jer su i u tom slučaju optužene većinom iste osobe, najavio je Rappe. 

On očekuje da će sud izreći zajedničku presudu optuženima za oba slučaja u kojima se terete za davanje ili obećavanje mita. 

Rappe je dodao da bi suđenje u vezi s Patrijinim poslom u Hrvatskoj moglo trajati nešto kraće od postupka vezanog uz posao nabave oklopnih vozila za Slovensku vojsku, a sudske rasprave za oba slučaja bile bi završene najkasnije krajem novembra ili početkom decembra. 

Sud će nakon toga trebati nekoliko mjeseci za donošenje presude, koju, prema Rappeu, ne treba očekivati prije kraja februara iduće godine. 

U slučaju da optuženi budu proglašeni krivima, s obzirom na sudsku praksu u Finskoj, mogli bi dobiti kazne od oko dvije godine zatvora, koliko se dobija za kazneno djelo davanja ili primanja mita, kazao je Rappe.

Patria je 2006. godine sklopila posao prodaje 135 oklopnih vozila Sloveniji za 278 miliona eura. 

Prvostepeni sud u Ljubljani proglasio je u junu ove godine krivima opozicionog načelnika i bivšeg premijera Janeza Janšu, brigadira Slovenske vojske Tonu Krkoviča i vlasnika kompanije Rotis Ivana Črnkoviča za nezakonito posredovanje prilikom nabave oklopnih vozila finske Patrije za Slovensku vojsku te Janšu osudio na dvije godine zatvora, a ostalu dvojicu na 22 mjeseca.

Hrvatsko Ministarstvo obrane s Patrijom je 2007. godine sklopilo ugovor o kupovini 84 oklopna vozila vrijedan 112 miliona eura. 

Mesić o aferi 

Ugovor je potpisao tadašnji ministar obrane Berislav Rončević. 

Finsko državno tužilaštvo saopštilo je krajem juna kako su predstavnici Patrije optuženi da su preko posrednika obećali ili dali mito bivšem predsjedniku Hrvatske i bivšem direktoru kompanije "Đuro Đaković" kao nagradu za njihovo pogodovanje pri kupovini finskih vozila za Hrvatsku vojsku. 

Ta dvojica funkcionera, kojima Finci ne navode imena, Stjepan Mesić i Bartol Jerković, odlučno su odbacila tačnost tih navoda.

Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić posljednji se put 28. juna oglasio o "aferi Patria", ističući kako nije imao nikakvog razloga primiti mito od predstavnika finske Patrije pri sklapanju posla oko prodaje oklopnih vozila Hrvatskoj, jer nije ni učestvovao u odlučivanju. 

Upitan kakva je, prema njegovom mišljenju, pozadina te afere, Mesić je odgovorio kako smatra da su predstavnici Patrije ili njihovi lobisti "morali podvaliti novce" te da sada to pokušavaju "uvaliti nekom drugom".

(AlJazeera)