Eskobar je u Crnoj Gori boravio u novembru, kada je kazao da SAD stoje uz sve koji podržavaju suverenu i građansku Crnu Goru.
On je prije nekoliko dana za Glas Amerike kazao da u Crnoj Gori i dalje postoje duboke podjele, tenzije između vladajuće koalicije i opozicije, ali i tenzije unutar same vladajuće koalicije.
Na pitanje šta vidi kao rješenje političke nestabilnosti u Crnoj Gori, koja utiče i na njen napredak ka članstvu u Evropskoj uniji, Eskobar je kazao da nije na Sjedinjenim Državama da rješavaju tenzije i probleme vladajuće koalicije unutar jedne članice NATO-a.
“Međutim, jasno smo stavili do znanja šta očekujemo, da se nadamo se da će Crna Gora ostati zapadno orijentisana zemlja, čvrsta članica NATO-a i da će nastaviti da napreduje na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Jasno smo stavili do znanja da ne smatramo da sve stranke u političkom spektru ispunjavaju te kriterijume. Ali u međuvremenu, željeli bismo da nastave u tom pravcu. Još jedna komplikacija je što takođe smatramo da oni treba da rade veoma naporno u borbi protiv korupcije. To su naša očekivanja. A kako će riješiti tekuću krizu, zaista zavisi i od lidera zemlje i od glasača”, naveo je Eskobar.
Na crnogorskim liderima je, kako je dodao, da donesu odluku o tome li će biti manjinske vlade.
“A što se tiče Demokratskog fronta, on se pokazao kao neko ko izaziva podjele, podstiče etničke tenzije, stalno blokira reforme u parlamentu i time blokira put ka Evropi. Takođe je u prošlosti bio veoma protiv NATO-a i nije bio od pomoći svojim izjavama o Kosovu. Tako da ne vjerujem da se to promijenilo i ne smatramo ih odgovarajućim partnerom”, poručio je Eskobar.
Komentari