“Bila to manjinska vlada koja će imati stabilnu podršku u sprovođenju reformi koje jačaju nezavisnost institucija ili prijelazna vlada koja će osigurati provedbu novih izbora bez dezinformacijskih kampanja i reprize prošlogodišnjih nereda, obje bi trebale moći osigurati da se politički procesi u Crnoj Gori odvijaju mirno i da su doista Crnogorci ti koji odlučuju o smjeru u kojem će zemlja ići”, kaže Picula za CdM.
On napominje da kao izvjestitelj za Crnu Goru svakodnevno i intenzivno prati što se događa, razgovara s političkim akterima, predstavnicima nevladinih organizacija i medija.
“I da, zaista jesam zabrinut”, ističe on.
Dodaje da politička polarizacija nije neobična ni samo Crnoj Gori svojstven proces, no on mora ostati u okviru institucija.
“Ne smije se nasilno prelijevati na ulice, kao što se dogodilo prošle godine”, smatra Picula.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je godinama bila avangarda u procesu približavanju Europskoj uniji.
“Uprkos problemima koje smo i tada isticali kao prioritetnima za rješavanje, poput nužnosti reforme koja će jačati nezavisnost sudske vlasti, jačanja nezavisnosti medija i smanjivanja pritiska na njih, te borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, Crna Gora uspjela je otvoriti sva poglavlja u pregovaračkom procesu i išla je prema tome da do kraja mandata ovog sastava Europskog parlamenta i Komisije završi pregovore o pristupanju. Sada taj put više nije tako pravocrtan, no nije ni zaustavljen”, kazao je Picula za CdM.
Komentari