U izvještaju koji su sastavili eksperti UN za ISIS i Al Kaidu i koji pokriva posljednjih šest mjeseci 2021. godine, kaže se da ISIS možda još ima do 50 miliona dolara u kasi. Istraživanje je završeno prije smrti vođe Islamske države Abu Ibrahima el Hašimija el Kurejšija.
Prema ekspertima UN, čak i prije njegove smrti, ISIS je izgubio nekoliko važnih članova iz viših ešalona.
Pa ipak, ISIS ostaje stalna prijetnja. Nestabilnost u Iraku i Siriji "ukazuje da se ne može isključiti eventualni ponovni razvoj ISIL-a u centralnom regionu", zaključuje se u izvještaju.
U opsežnom dokumentu, posmatrači UN kažu da nema dokaza da talibani pokušavaju da ograniče aktivnosti stranih terorista u Avganistanu.
"Naprotiv, terorističke grupe tamo uživaju veću slobodu nego u bilo kom trenutku u novijoj istoriji", dodaju istraživači.
Između 6.000 i 10.000 boraca
U procjeni situacije u Iraku i Siriji, izvještaj kaže da se procjenjuje da ISIS "ima između 6.000 i 10.000 boraca u obije zemlje, gdje formira ćelije i obučava operativce za pokretanje napada", često koristeći pustinjska skrovišta.
U izvještaju se navodi da je ISIS izdržao "kontinuirani kontrateroristički pritisak" snaga u Iraku i Siriji, koje uključuju američke snage raspoređene u sjevernoj Siriji, kao i kurdske Sirijske demokratske snage.
Analiza UN navodi da je ISIS u Iraku u drugoj polovini 2021. nastavio da izvodi napade po stalnoj stopi, uključujući operacije tipa "napadni i bježi, zasjede i bombe pored puta", posebno na dijelu teritorije sjeverno od Bagdada.
"Ćelije u Iraku se takođe fokusiraju na ekonomski rat, ciljajući na infrastrukturu, posebno na dalekovode", dodaje se u izvještaju.
Posmatrači UN procjenjuju da se ISIS obnavlja i na krajnjem zapadu Iraka, uključujući uporišta i tunele sa mnogo "uspavanih" ćelija i stotinama boraca u pustinji Anbar.
Vođe u zaklonu, ekstremne mjere bezbjednosti
Izvještaj opisuje vođstvo koje živi u dubokom zaklonu. U njemu se navodi da je jedna vlada primijetila da Kurejši, iako se smatralo da se nalazi negde u Siriji, "preduzima ekstremne mjere kako bi osigurao svoju bezbjednost, ne dozvoljavajući da se elektronika nosi u njegovoj blizini".
Smatralo se da se redovno kreće između Sirije i Iraka.
Uprkos svim mjerama predostrožnosti, pronađen je u provinciji Idlib, a sada ISIS ima problem sukcesije, drugi put u dvije godine. Abu Bakr el Bagdadi je ubijen, takođe u Idlibu, u oktobru 2019.
Edmund Fiton Braun, koordinator tima za praćenje, rekao je za Si-En-En da je najviše rukovodstvo ISIS-a "pretrpjelo značajan pad posljednjih godina i da nije jasno da li mogu da zamijene bilo koga vođama sličnog kalibra ili iskustva".
Izvještaj UN kaže da se stavovi vlada razlikuju o uticaju odlaska vođa.
"Neke zemlje članice ocjenjuju da je ISIS značajno potkopan tim gubicima, dok druge smatraju da prijetnja ponovnog oživljavanja jezgra ISIL-a ostaje", stoji u izvještaju.
Složeni napad ISIS-a čiji je cilj oslobađanje zatvorenika u Hasaki u sjevernoj Siriji prošlog mjeseca mogao bi da nagovještava to ponovno oživljavanje.
Fiton-Braun kaže da je to bio značajan razvoj događaja i da su neki važni zatvorenici oslobođeni. Drugi su ubijeni ili zarobljeni, ali, dodaje, "oni će smatrati da su remećenje i propaganda bili vrijedni te cijene, ali je prerano reći o čemu govori ili kakav će uticaj imati na sposobnosti grupe".
Pun "ratni kovčeg", u njemu i do 50 miliona dolara
Izvještaj UN navodi da je "ratni kovčeg" ISIS-a znatno manji nego kada je njegov samoproglašeni kalifat vladao velikim djelovima Sirije i Iraka. Međutim, daleko je od toga da manjka.
"Sredstva za koja se procjenjuje da su dostupna ISIL-u u jezgru zone sukoba stabilna su i kreću se između 25 miliona i 50 miliona dolara, pri čemu se procjenjuje da će veći dio ostati u Iraku", navodi se u izvještaju.
Međutim, vlade vjeruju da grupa sada troši više nego što prima.
Dio tog novca se usmjerava u Avganistan, gdje stručnjaci UN vjeruju da filijala ISIS-a, Islamska država Korasana (ISIS-K), regrutuje borce i da se širi. Posljednjih mjeseci grupa je objavljivala redovne video-snimke napada na talibanske zvaničnike i borce, kako u istočnom Avganistanu tako i u glavnom gradu.
ISIS-K je izvršio razorni samoubilački napad na aerodromu u Kabulu u avgustu, u kojem je ubijeno više od 170 ljudi, i nekoliko kasnijih napada.
U izvještaju se navodi da je ISIS-K "pokazao stalnu sposobnost da izvede sofisticirane napade, čime se dodatno usložnjava bezbjednosna situacija u Avganistanu".
Države članice UN procjenjuju da je snaga ISIS-K sada naraska sa ranijih procjena od 2.200 na blizu 4.000 boraca, nakon oslobađanja nekoliko hiljada zatvorenika. Jedna država članica ocijenila je da skoro polovinu članova ISIS-K čine teroristi iz drugih zemalja.
Avganistan, potencijalno sigurno utočište za Al Kaidu
Tim UN kaže da posle šest mjeseci vladavine talibana "Avganistan ima potencijal da postane sigurno utočište za Al Kaidu i brojne terorističke grupe koje su povezane sa regionom Centralne Azije i šire".
U njemu se napominje da neki od talibana koji su najveći simpatizeri Al Kaide "zauzimaju visoke pozicije u novoj defakto avganistanskoj administraciji", što potvrđuje povratak u Avganistan bivšeg pomoćnika ubijenog vođe Al Kaide Osame bin Ladena.
Centralnoazijske terorističke grupe kao što su Islamska grupa džihad i Islamski pokret Uzbekistana "sada imaju veću slobodu kretanja u zemlji", navodi se u izvještaju.
"Srednjoazijske ambasade sa sjedištem u Avganistanu sa zabrinutošću su primijetile da je nekoliko lidera tih grupa slobodno putovalo u Kabul", kaže se u izvještaju.
U dijelu o džihadističkim aktivnostima u Africi, posmatrači UN primjećuju da su "izgleda članice Al Kaide i ISIL-a u zapadnoj Africi postigle odlučujući napredak iskorišćavanjem lokalnih pritužbi, preopterećenjem snaga bezbjednosti i upravljanjem složenim međusobnim odnosima između naoružanih grupa".
Snaga ogranka Al Kaide u Maliju je tolika da je "sama prestonica ugrožena, sa bezbjednosnim krugom koji je sada ograničen na 40 kilometara oko Bamaka".
U izvještaju se podvlači strah od nove generacije terorista koji se pojavljuju iz izbjegličkih kampova u sjevernoj Siriji. U jednom od tih kampova, el Havlu, nalazi se oko 60.000 ljudi, a u izvještaju UN se ocjenjuje da je pod "društvenom kontrolom ISIS-a".
"Ostanak u teškim uslovima, okružen radikalnim uticajima, može dovesti do toga da mlađi stanovnici posebno, postanu okoreli i obučeni ekstremisti", navodi se u izvještaju UN.
Generacija djece, od kojih su mnogi odgajani u "inkubatorima nasilnog ekstremizma, u posebnom su riziku, zaključuju eksperti UN.
Komentari