Plan definisanja resora nije do kraj utvrđen, jer se, kako je “Vijestima” rečeno, čeka definitivan dogovor o mandataru za sastav nove vlade.
Procjena izvora uključenog u pregovore o tome, koji bi trebalo da se intenziviraju od danas, je da je realan broj resora nove vlade 16 ili 18.
Povećanje resora trebalo bi da se realizuje tako što bi se “glomazna ministarstva”, poput Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, “rasparčala”.
Kako je objasnio izvor “Vijesti”, u planu su kvote za nestranačke ličnosti u vladi, a postoji mogućnost, kao što je i ranije najavljivano, da neki od aktuelnih ministara ostanu u izvršnoj vlasti.
Spekuliše se da bi ta vlada imala barem tri potpredsjednička mjesta, od kojih bi, kako su “Vijesti” ranije pisale, jedno pripalo Aleksandru Damjanoviću, bivšem v.d. direktoru Uprave prihoda i carina, koji bi ujedno bio i ministar finansija.
Iz Demokratskog fronta (DF) juče su saopštili da ne namjeravaju da učestvuju u bilo kakvom aranžmanu vlasti kome bi podršku davala Demokratska partija socijalista (DPS).
Poslanik DF-a, Predrag Bulatović, poručio je kolegama iz parlamentarne većine da ne računaju na njihovu podršku ako su “krenuli u manjinsku vladu s DPS-om”.
Koalicija “Crno na bijelo” (GP URA i CIVIS) ponudila je 17. januara svim poslanicima formiranje manjinskog kabineta, koje je izgledno nakon što je Krivokapićeva Vlada u petak srušena u parlamentu glasovima koalicije “Crno na bijelo” i opozicije.
Predsjednik države i lider DPS-a, Milo Đukanović, kazao je juče da je njegova stranka spremna da podrži manjinsku vladu, ali da ne učestvuje u njoj.
On je u intervjuu za Dojče vele (DW) rekao da je DPS nakon izbora 2020. godine nudio podršku “jednoj manjinskoj vladi”, smatrajući, kako je naveo, da će “biti vrlo opasno za Crnu Goru ako vladajuća koalicija bude tako zavisna od velikosrpskog nacionalizma”.
Komentari