Adžić je za "TV Prva" rekao da ne zabranjuju nijednom drugom političkom subjektu u Skupštini Crne Gore da ponudi neko rješenje za rješavanje političke krize, ali da takvog zasad rješenja nema. Kako je rekao, URA je stoga ponudila koncept koji ne vraća DPS na vlast, jer se DPS ne može vratiti.
On je rekao da DPS neće biti dio nove evropske vlade.
"Neka me građani drže za riječ", kazao je Adzić.
On je naveo da ako se poslanici bore za demontažu DPS-a, onda će podržati svako zakonsko rješenje koje idu u pravu demontaže DPS-a, uključujući i zakon o porijeklu imovine.
"Dok mi nudimo koncept evropske vlade u kojoj neće biti DPS-a, Demokrate predlažu izbore, na kojima se teoretski DPS može vratiti na vlast.", ukazao je Adzić.
On je kazao i da traži odgovor na pitanje da li se lider Demokrata Aleksa Bečić sreo sa šefom države i DPS-a Milom Đukanovićem na ljeto prošle godine.
Potpredsjednik Demokratske Crne Gore Momo Koprivica rekao je da nikakva mudrost ne treba da se vidi šta URA radi. Kako je rekao, svaki klub iz aktulne većine je mogao da napravi izdaju, i da uđe u savez sa DPS-om.
"Po mom sudu, već postoji dogovor između URA i DPS. Mi smo rekli da ćemo podržati vladu ako URA da garancije da neće ići s DPS, ali nema ih. Ova manjinska Vlada je satelit DPS-a", kazao je Koprivica.
On navodi da im nije do funkcija, te da Demokrate mogu da uđu u pregovore ako im se da garancija da URA neće ići sa DPS-om.
"Ustala je Crna Gora, građani su vidjeli šta je rušenje Vlade glasovima DPS i URA, kao i smjena predsjednika parlamenta", tvrdi Koprivica.
On kaže da je obmana tvrditi da se ovim što URA predlaže daje način da se deblokira pravosuđe.
Po ocjeni Maje Vukićevića iz DF-a, nije demokratski i evropski da se legitimni predstavnici naroda isključe iz formiranja izvršne vlasti. Ona je podsjetila da je, s druge strane, imenovana za potpredsjednicu Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.
Prema njenom sudu, ne može biti demokratski standard da se jedan od pobjednika izbora isključi iz vlade, ukazujući da je na tom fonu prošle godine govorio i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji.
"Mi ostajemo posvećeni da dođe do dogovora unutar parlamentarne većine. Vidimo da koliko-toliko ipak za takav dogovor mogućnosti još ima. Neki dogovor prije eventualnog glasanja poslanika DPS za tu manjinsku vladu sigurno predstoji. Nama je prihvatljiv dogovor unutar skupštinske većine koji bi bio ozaničen i potpisivanjem konkretnog sporazuma", rekla je Vukićević.
Kako je rekao Ivan Vujović iz SDP, teme poput popisa ili otvaranja pitanja Temeljnog ugivora sa SPC dodatno bi povećale polarizacije u crnogorskom društvu. On je ukazao da se Crna Gora danas navodi kao zemlja koja je na putu ka EU blokirana, i to treba da se rješava.
"Treba da se okupimo, treba da riješimo otvorena pitanja, da se okupimo oko vrijednosti. Posebno bih ukazao na izborno zakonodavstvo. Zašto smo izgubili godinu i po dana a to pitanje nijesmo riješili. Izgovori da bi DPS kao stranka ranijeg režima nešto blokirali, nijesu baš adekvatni. Šta god mislili o ovoj vladi, a jasno smo rekli šta mislimo o tome, podržali smo neka dobra rješenja", kazao je Vujović.
Komentari