Profesor nekoliko fakulteta za turizam Miško Rađenović za Pobjedu kaže da je crnogorski turizam u 2022. godini još uvijek jedna velika nepoznanica. I da je već kasno za primjenu strategije i ako se usvoji.
"Sigurno da poboljšanju stanja doprinosi vakcinacija svih učesnika u turizmu, a najviše direktno i indirektno zaposlenih u turizmu kao i samih turista. Raduje i činjenica da su neke zemlje već počele ukidanje tj. ublažavanje pojedinih mjera, ali nasuprot tome politička situacija na nekim, za nas važnim, emitivnim tržištima nije najbolja. U skladu sa tim i još nekim informacijama treba pod hitno usmjeravati organizaciju 2022. turističke godine", kazao je Rađenović.
Kako ističe, ,,dobra priprema čini većinu urađenog posla“. Što se tiče Strategije razvoja turizma do 2025. godine njemu kao stručnjaku za turizam nije davana na uvid, ali je našao na sajtu Ministarstva ekonomskog razvoja u fazi nacrta. Smatra da je kasno sa primjenom makar za ovu godinu.
"Kao i krajem 2020. godine i dalje imam mišljenje da su crnogorskome turizmu potrebni kratkoročni i efikasni planovi za povratak na, sad već veoma, diverzifikovano tržište. Prethodno je potrebno napraviti detaljne analize da bi čitav proces bio bez lutanja kao i stihijskog i uzaludnog posla", smatra sagovornik Pobjede.
Prema njegovim riječima, bolje da ima strategije, ali ništa ne valja ako se ne poštuje kao što se nijesu poštovale ni prethodne dvije, a to su Master plan i Strategija do 2020. godine.
"Postojeći nacrt strategije se u puno teza podudara sa prethodnima. Raduje me što je dat i akcioni plan, ali bi ga trebalo malo konkretizovati sa još jasnijim ciljevima (akcijama) i jasno definisanim vremenom izvođenja kao i povećanjem budžeta i konkretnijih mjera za pomoć npr. izdavaocima privatnog smještaja (i drugih). Što se tiče usvajanja strategije, sada je već kasno za sprovođenje i usvajanje strategije kao takve, jer smo, htjeli ili ne, svi svjesni nestabilne političke situacije u Crnoj Gori, koja je i jedna od većih potencijalnih prijetnji/problema za turizam", kaže Rađenović dodajući da je to nešto što može da ima i dalekosežne posljedice po turizam.
"Pitanje je kolikom brzinom će se desiti aktuelne političke promjene i koliko će neko sljedeći imati sluha za postojeća dokumenta, misiju, viziju itd",ističe Rađenović.
Napominje da nama konkurentne zemlje već sad imaju jasne ciljeve i već uveliko promovišu svoje aktivnosti na potencijalnim tržištima za sezonu 2022, a takođe svoju unutrašnju i spoljnu politiku umnogome podređuju turizmu.
Njegove su preporuke da se što hitnije izdvoje prioritetni ciljevi za ovu godinu i kao takvi usvoje po svim nivoima.
"Turistička sezona se bliži, a mi nijesmo počeli ni pripremu, nemamo sublimirane probleme prethodne, nemamo predložena rješenja tih problema... Za svaku opštinu pojedinačno, kao i na nivou Crne Gore uz jasno postavljene rokove" predlaže naš sagovornik.
Još jedna prijetnja, koja se smanjuje iz godine u godinu, ali je još uvijek prisutna je, prema riječima Rađenovića, dužina trajanja građevinske sezone po svim zonama koju bi trebalo preispitati i revidirati.
Rađenović postavlja pitanje ko će goste da usluži ove i narednih godina u Crnoj Gori. Radi se o problemu zaposlenih u turizmu.
"Polazeći od činjenice da je zaposlenima u Crnoj Gori osnovna motivacija plata pa tek onda dolaze druge motivacije, što je u potpunoj suprotnosti sa razvijenim zemljama Zapadne Evrope kojima je osnovna motivacija radno okruženje itd. Dolazi se do zaključka da je to još jedan veliki problem, pored manjka zaposlenih" kaže Rađenović.
Naglašava da je prosjek plata u uslužnim djelatnostima na puno manjem nivou od crnogorskog prosjeka.
"Ne mogu da kažem da povećanje plata u skladu sa programom „Evropa sad“ neće malo poboljšati postojeći problem, ali treba da smo svjesni činjenice da bez organizovanog rješenja ovog problema i dalje ćemo „juriti“ za zaposlenima u periodu neposredno pred početak glavne turističke sezone uz konstantnu pojavu sve slabije usluge", poručuje Rađenović.
Komentari