Poskupljenja su već pojela povećanje plata kroz program Evropa sad, a šta onda reći za penzionere koji nijesu tretirani tim programom i kojima je borba za golo preživljavanje danas već nemoguća misija.
Najnižu penziju u Crnoj Gori, prema posljednjim podacima, prima oko 16.800 građana.
Surova i sumorna je stvarnost da su penzioneri primorani da, umjesto da žive od plodova svog višedecenijskog rada, moraju da nadniče kako bi mogli da prežive.
Sve češće se čuje rečenica: Penzioneri su gladni!
Penzioneri sa sjevera Crne Gore nedavno su saopštili da će, ako im se do 1. marta ne ispune zahtjevi u cilju rješavanja problema sa kojima se suočava ta kategorija stanovništva, izaći na proteste koje će organizovati u svim opštinama na sjeveru države.
Direktor NVO Euromost Almer Mekić za RTCG je saopštio da na sjeveru Crne Gore ima oko 29.000 penzionera, od čega najviše u Bijelom Polju – 7,5 hiljada, zatim slijede Pljevlja, te Berane.
“Od ovih 29 hiljada penzoinera, njih 20.000 je u teškoj ekonomskoj situaciji i na ivici gladi. Tome je doprinijelo naglo poskupljenje cijena”, rekao je Mekić.
On kaže da na sjeveru Crne Gore živi najveći broj penzionera sa najnižim penzijama u zemlji. Ukazuje i na skok cijena životnih namirnicima, poput ulja, koje je 2015. godine koštalo između 0,95 i 1,03 eura dok je danas 1,87 eura.
U Crnoj Gori, prema dostupnim podacima, ima 128.128 korisnika penzije. Od tog broja, 118.206 je korisnika prava u Crnoj Gori, a 9.922 korisnika prava u inostranstvu.
Povećanje minimalne penzije planirano je od 1.oktobra ove godine.
Dug je period do oktobra i tog najavljenog povećanja. Paradoksalno, ali istinito: Život penzionera u Crnoj Gori postaje skup zbog rasta cijena, a jeftin zbog niskih primanja.
Izvor: CDM
Komentari