“Moje viđenje je da je Nikola Đurašković sa glasovima iskrenih suverenista otišao na ispovijest Jovanu Mićoviću u Cetinjski manastir. Nažalost, ne vidim neki drugi način da tumačim ovakav rasplet događaja. No, oprost traži na pogrešnom mjestu. Tamo neće naći ono što mu treba, iako je očigledno našao ono što ga je zapravo zanimalo – fotelju gradonačelnika. Reklo bi se da mu je, kao nosiocu liste, bilo jedino važno da tu poziciju dobije za sebe, a ne za nekoga sa liste građana, koji su, vjerujem, privukli više podrške nego lokalni partijski funkcioneri”, poručio je Batrićević za Antenu M.
Iznenađen je onim što se dogodilo.
“Vjerovao sam da će ljudi u SDP-u, ukoliko ne budu zadovoljni ponudom DPS-a, radije ići na izbore nego ući u ovako neprincipijelnu koaliciju. To je obećanje za koje pouzdano znam da su dali velikom broju Cetinjana. Na kraju, svi smo mi priželjkivali da na Cetinju SDP popravi rezultat, ne bi li tako naćerali DPS na podijelu političke moći u Prijestonici. Nema sumnje da je lokalna vlast na Cetinju bila je zrela za ozbiljne reforme. DPS je na Cetinju vladao od 2005. godine, nakon perioda u kojemu je Prijestonicom upravljao Liberalni Savez. U tih 17 godina urađeno je izuzetno malo, a neki od ključnih infrastrukturnih problema ostali su neriješeni. Moja porodična kuća, recimo, nalazi se u naselju Gruda đe redovno nestaje struja i voda”, istakao je on.
Ipak, on poručuje da iz SDP-a nijesu kampanju počeli ispred zgrade Vodovoda.
“Ne. Poveli su je s Belvedera i otvoreno tražili podršku onih koji su te noći i toga dana branili čast Cetinja i Crne Gore. Da su ovakvom odlukom iznevjerili većinu svojih birača mislim da postaje jasno ako se zapitamo koliko procenata glasova bi SDP dobio na Cetinju da je prije samih izbora rekao građanima da će nakon izbora napraviti aranžman sa Urom i Demokratama? Vjerovatno isto koliko su dobili u Nikšiću. Dakle, prije izbora Belveder i crkva, a poslije izbora dugovanja opštine i nestašica vode. Ta zamjena narativa je ista ona neprincipijelnost po kojoj je prepoznata URA, a koja se navodno gadi SDP-u. Ista URA koja je u Nikšiću, prije manje od godinu, slavila “nestanak” SDP-a”, dodao je Batrićević.
Raško Konjević je ovim potezom, prema njegovom mišljenju, samo završio ono što je 2015. počeo Ranko Krivokapić.
“Ovo je zaista veliki udarac za suverenistički blok. Najveći dosad. Stava sam da koliko je za manjak kohezije kriva kadrovska politika DPS-a, toliko je kriva i želja manjih partija da po svaku cijenu odlome dio njihovih razočaranih birača. Ipak, prije nekih mjesec dana još uvijek sam imao iluzija o tome da se može govoriti o nekoj vrsti bloka. Sad sam stava da slobodno možemo prestati koristiti tu sintagmu”, smatra Batrićević.
Ima, dodaje, odgovornosti i u djelovanju DPS-a.
“Da budem skroz precizan, odgovornost je obostrana. Obje su strane odgovorne za liste koje su birale i za ponašanje u pregovorima. Moj stav je da koliko je DPS ovaj proces otežao prije samih izbora, toliko ga je SDP otežao nakon izbora”, kazao je Batrićević.
Piše: Antena M
Komentari