Potpisnici memoranduma danas konkretno o manjinskoj Vladi?
Potpisivanje Memoranduma o saradnji, Foto: Dan

"Na današnjoj sjednici odlučivaće se o mjestima i funkcijama"

Potpisnici memoranduma danas konkretno o manjinskoj Vladi?

Očekuje se da politički subjeki potpisnici Memoranduma o saradnji, Građanski pokret URA, Socijalistička narodna partija (SNP), Savez građana CIVIS i manjinske stranke Bošnjačka stranka, Albanski forum (AA, DSA), FORCA i Albanska koalicija Jednoglasno (DP, DUA, DS), danas u Podgorici održe zajednički sastanak, saznaje "Dan".

Teme sastanka biće formiranje nove vlade i dobijanje podrške u Skupštini Crne Gore.

Prije sastanka potpisnika Memoranduma biće održan sastanak predsjedništva SNP-a, u 12 časova. Glavni odbor ove partije biće najvjerovatnije u četvrtak, iako je trebalo da se održi sjutra, u srijedu.

"Na današnjem sastanku potpisnika memoranduma će se detaljno govoriti o vladi i nadamo se da ćemo nakon njega znati ko će učestvovati u njoj, ali i biti upoznati sa detaljima, kome pripada koliko mjesta", nezvanično prenosi "Dan"

Kako se dodaje, u Vladi će vjerovatno biti GP URA, Savez građana CIVIS, manjinske partije i SNP. Na današnjem sastanku trebalo bi da se odluči koliko će kome pripasti mjesta, ali ne i ko će pokrivati te funkcije.

Iz Građanskog pokreta URA poručuju da imaju potrebnu većinu za formiranje manjinske vlade, ali dodaju i da pravo da sastave vladu imaju svi politički subjekti koji mogu da obezbijede 41 poslanika podrške.

I jučerašnji dan protekao je u polemici o sastavu nove vlade i rješenju političke krize.

Potpredsjednik Građanskog pokreta URA Filip Adzić za TVCG kazao je da ko god ima mogućnost da sastavi većinu ima na to apsolutno pravo, ali da misli da trenutno samo Dritan Abazović ima potreban 41 mandat i više da sastavi novu većinu, te zbog toga insistiraju na njihovom modelu.

Jedan od funkcionera Demokratskog fronta Slaven Radunović pitao je nakon toga potpredsjednika Vlade u tehničkom mandatu Abazovića da li bi pokret URA podržao mandatara tehničke vlade koji bi mogao da obezbijedi podršku ostalih stranaka parlamentarne većine, kao i stranaka manjina.

"Stalno se ponavlja kako niko drugi ne nudi rješenje…Evo, ima i druga ponuda. I to ponuda koj podrazumijeva poštovanje izborne volje građana da DPS ne učestvuje u vlasti, a da se priključe manjine", kazao je Radunović.

Potpredsjednik Građanskog pokreta URA Miloš Konatar poručio je da ta partija neće kočiti dogovor koji je za dobro Crne Gore, ali i dodao, da ne mogu podržati bilo koga ko desničari i prednjači u radikalizmu.

Radunović je na to odgovorio da se do broja 54 ili 49 dolazi dijalogom s opozicijom.

"Miloše, kao prvo, odgovor sam tražio od Dritana Abazovića, s razlogom. Nisam rekao da se radi o nekome iz DF ili DCG, već samo da može da okupi parlamentarnu većinu plus manjine. Do broja 54 ili 49 se dolazi dijalogom s opozicijom. Čekam Dritanov odgovor", napisao je Radunović u odgovoru Konataru.

Lider Albanske alternative i prvi čovjek Opštine Tuzi Nik Đeljošaj rekao je da se danima licitira sa podrškom manjina, sada sa pozivom podrške nekom potencijalnom mandataru za sastav nove Vlade, kazao je. On je istakao da manjine mogu da podrže samo evropsku vladu.

Postalo je malo degutantno, ocjenjuje Đeljošaj, svakodnevno pominjanje manjina.

"Jasno i javno smo iznijeli našu podršku da mandat za sastav evropske vlade od nas je za Dritana Abazovića. I sada samo čekamo poštovanje Ustavne procedure", istakao je predsjednik Albanske alternative.

Čelnik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić rekao je da predlagači ideje o manjinskoj vladi moraju odgovoriti na pitanje kako mogu da vrše vlast bez DPS-a ako im svako kadrovsko rjesenje koje prolazi kroz parlament, svako ministarsko postavljenje, svaka odluka, zavisi od volje Demokratske partije socijalista. On je za Parlamentarni kanal Javnog servisa upozorio da bi to bila vlada na daljinsko upravljanje DPS-a.

Da trenutno najveća opoziciona partija, Demokratska partija socijalista (DPS) smatra da formiranje manjinske vlade zavisi od njih potvrdio je juče poslanik u Skupštini Miloš Nikolić, navodeći da bez njihovih glasova nema stabilne i evropske parlamentarne većine.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.