U cilju obezbjeđenja stabilnosti cijena naftnih derivata kao i zaštite životnog standarda građana usljed njihovog povećanja na svjetskom tržištu, odredbama predloženog zakona daje se mogućnost Vladi da donese odluku o umanjenju iznosa akcize do 20 odsto, za bezolovni benzin i gasna ulja, na period od mjesec dana.
"Pored navedenog, predloženim zakonskim rješenjem se redefiniše oporezivanje bezdimnih duvanskih proizvoda za koje bi se akciza plaćala po kilogramu duvanske smjese, čime bi se osigurala regionalna usklađenost, kao i stabilnost prihoda po ovom osnovu. Naime, visina akcize na ove proizvode u periodu od 1. juna 2022. do 31. decembra 2022. godine iznosila bi 100,00 eura po kg, od 1. januara 2023. do 31. decembra 2023. godine 145,00 eura po kg, dok bi od 1. januara 2024. godine akciza iznosila 190,00 eura po kg. Predloženim zakonskim rješenjem predviđa se i uvođenje akcize na duvan za žvakanje i šmrkanje čija visina akcize je planirana u iznosu od 40,00 eura po kg", saopšteno je iz Vlade.
Pored navedenog, predloženim zakonom se uvode u sistem oporezivanja i novi duvanski proizvodi za koje se predlaže visina akcize u iznosu od 35,00 eura po kilogramu.
Predlaže se i uvođenje akcize za proizvoda od plastike za jednokratnu upotrebu, u cilju smanjenja negativnih uticaja koje njihova upotreba ima na životnu sredinu.
Osim toga, Vlada Crne Gore je, na 60. sjednici održanoj 24. februara 2022. godine kojom je predsjedavao premijer prof. dr Zdravko Krivokapić, utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici s Izvještajem sa javne rasprave.
"Donošenjem predloženog propisa uspostavlja se obaveza markiranja tečnog goriva naftnog porijekla i biogoriva koji se stavljaju na tržište Crne Gore, u cilju dalje regulacije i razvoja tržišta i stvaraju se uslovi za njegovo bolje funkcionisanje. U diskusiji je naglašeno da će novi pravni okvir omogućiti bolje praćenje i kontrolu trgovine ovim gorivom jer je obezbijeđen sistem kontrole u svakoj fazi prometnog lanca. Samim tim, sprečava se i nelojalna konkurencija, čime će se doprinijeti da učesnici na tržištu koji posluju u skladu sa zakonom, odnosno redovno izmiruju svoje fiskalne obaveze, imaju veći promet i učešće na tržištu, a istovremeno se kroz suzbijanje nelegalne trgovine eliminišu negativni efekti poslovanja kompanija koje u procesu nabavke i prometa tečnog goriva ne izmiruju svoje poreske obaveze", saopšteno je.
Predloženim izmjenama je propisan i postupak izbora lica koje vrši markiranje tečnog goriva naftnog porijekla i biogoriva, uslovi za učešće u postupku javnog nadmetanja i kriterijumi za vrednovanje ponuda, kao i izbor ovlašćene laboratorije koja provjerava koncentraciju markera, ukoliko se u prethodnom postupku analize utvrdi da koncentracija markera nije u skladu sa ovim zakonom. Predviđena su i dodatna prava, dužnosti i ovlašćenja tržišnog inspektora u dijelu koji se odnosi na markiranje ovih goriva. Pored ostalog, predviđena je i obaveza registracije odnosno upisa skladišta naftnih derivata i biogoriva za sopstvene potrebe kapaciteta preko dvije tone i stanica za snabdijevanje sopstvenih prevoznih sredstava za koje se ne izdaje licenca.
Komentari