On je novinarima, nakon učešća u prvoj nacionalnoj konferenciji "Ekonomsko osnaživanje žena u Crnoj Gori", kazao da je za njih u SNP-u ključno što će ta vlada da uradi, da li će da napravi iskorake, te koji su programski ciljevi najbitniji.
"Mnogo manje je bitno da li će SNP biti dio te vlade ili ne. Suština je da Crna Gora ne može da čeka, Crnoj Gori su potrebne sveobuhvatne reforme, Crnoj Gori je potrebno da se napravi ono što ova Vlada u proteklom periodu nije učinila." istakao je Joković.
Za SNP neka od ključnih pitanja su, kako je precizirao, potpisivanje temeljnog ugovora, popis stanovništva, pročišćavanje biračkog spiska, izbori u jednom danu, borba protiv kriminala i korupcije, zakon o porijeklu imovine i "mnogo toga što bi doprinijelo preobražaju Crne Gore i pomirenju".
To su, ističe, ključne stvari koje bi u razgovoru sa Građanskim pokreta URA i mandatarom pomenuli, a što bi doprinijelo odluci Glavnog odbora SNP-a da li će biti dio nove manjinske vlade
"Mislimo da će u naredna tri - četiri dana odluka što se tiče Glavnog odbora i SNP-a biti donijeta." najavio je Joković.
Neki pitaju, dodaje, što bi pripalo SNP-u.
"To nije ključno. Nama je ključno što će pripasti Crnoj Gori, što će pripasti svakom građaninu Crne Gore eventualnim ulaskom SNP-a u vLadu i da li će Crna Gora poslije formiranja ove vlade biti bolja, prosperitetnija i naprednija nego što je bila do sada." rekao je Joković.
To su, prema njegovim riječima, ključni motivi koji drže SNP u ovoj dilemi i "u ovim razgovorima i pritiscima" koje imaju i za i protiv ulaska u ovu vladu.
"Nama će nacionalni interesi, interesi Crne Gore, interesi pomirenja, evropske perspektive Crne Gore i naravno onih stvari koje su u programu SNP uključeni doprinijeti konačnoj odluci." naveo je Joković.
Bilo je, dodaje, očekivano da će (Dritan) Abazović dobiti mandat za sastav vlade.
"Vjerujem da će to biti jedan iskorak i da ta vlada, da li u njoj participirao SNP ili ne, može napraviti mnogo toga. Ne slažem se sa onima koji apriori osuđuju sve ono što se desilo, jer i kad neki najviše osuđuju možda se tada naprave najbolje stvari za Crnu Goru." istakao je Joković.
Na pitanje li bi SNP-u bilo prihvatljivo da uđu u vladu ako bi u njoj bili Socijaldemokratska partija, Socijaldemokrate odgovorio je da bi im vrlo teško bilo da budu u toj vladi.
"To je jedan od naših zahtjeva. Moramo shvatiti da su SDP i SD poražene partije na prošlim parlamentarnim izborima. Nacionalne manjine su nešto drugo. Pozivao ih je i Zdravko Krivokapić i mi da budu dio vlade. Ovo ne bi bila manjinska vlada, sa tim ne bi bila promijenjan volja građana, jer oni koji su u pobjedničkom timu bili - GP URA i SNP - to nije promjena volje naroda." ocijenio je Joković.
Izražava duboko žaljenje i SNP-a, jer su učinili da sve dođe do rješenja 41 parlamentarne većine i manjina.
"Sad treba naći najbolje rješenje koje će izazvati najmanje potresa i doprinijeti da Crna Gora napravi snažan iskorak prema Evropskoj uniji i da konačno imamo ozbiljne i istinske reforme." kazao je Joković.
Na pitanje može li se izaći iz deblokade parlamenta, s obzirom na to da je predsjedavajući Skupštine Strahinja Bulajić rekao da neće zakazati sjednicu, odgovorio je da nije stručnjak za ta pitanja.
"Mora postojati uvijek način za izlazak iz krize. A šta ako se nikada ne može dogovoriti dosadašnja parlamentarne većina, znači li to da nikada ne možemo održati sjednicu Skupštine? Mislim da logika nije baš najbolja." naveo je Joković i smatra da se mora naći mehanizam za deblokadu.
Treba se ostaviti "sitnih nadgornjavanja koje su i dovele u ovu situaciju".
Komentari