Tema sastanka, pored pandemije COVID-19 i restriktivnih mjera Vlade usmjerenih na suzbijanje širenja virusa, značajnog pada prometa, te sive ekonomije i nelojalne konkurencije, akcenat je stavljen na stanje cijena goriva u Crnoj Gori.
"Svjedoci smo trenutnog skoka cijena na globalnom nivou, što direktno pogađa sve kompanije koje se bave transportom roba i ljudi, a samim tim i taxi prevoznika Crne Gore, koji su se u više navrata obraćali nadležnim institucijama. Poslednji poziv Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, upućen dana 24.01.2022. godine, sa ciljem rješavanja nagomilanih problema u sektoru taxi prevozu, ostao je bez odgovara, te ostavio taksi prevoznike bez adekvatne pomoći." navodi se u saopštenju.
Navedeni problemi, kako kažu, u velikoj mjeri čine upitnom i njihovu objektivnu mogućnost da u praksi primijene nova pravila koja sa sobom donosi plan “Evropa sad”, jer sa trenutnim stanjem, taksi prevoznici nisu u mogućnosti da izmire obaveze prema državi a ni prema svojim zaposlenima.
Usaglašenih stavova, Odbor taksi prevoznika pri Uniji poslodavaca Crne Gore i Strukovni sindikat taksista Crne Gore ukazuju da bi im, u dijelu subvencija na zarade za prvi kvartal 2022. godine (za privredne subjekte koji su fiskalizovani u skladu sa Zakonom o elektronskoj fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga) kao i subvencija za goriva taksi prevoznika, nadoknadila trenutne gubitke i umnogo doprinijela daljem poslovanju kompanija.
Predstavnici poslodavaca i radnika, još jednom navode da upućuju hitan apel Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, za održavanjem sastanka, najkasnije do 11. marta, prije najavljenih dodatnih poskupljenja.
"Ukoliko razumijevanje i želja za saradnjom izostane, primorani smo da svoje interese i interese svojih zaposlenih zastupamo i branimo organizovanjem protesta." zaključio je predsjednik Odbora, Dejan Nuculović.
Komentari