BS: Neprihvatljivo da među 11 novoizabranih sudija Vrhovnog i 6 Apelacionog suda nema pripadnika manje brojnih naroda
BS

BS: Neprihvatljivo da među 11 novoizabranih sudija Vrhovnog i 6 Apelacionog suda nema pripadnika manje brojnih naroda

Umjesto da je poražavajuća i neprihvatljiva činjenica, da među 11 sudija Vrhovnog suda Crne Gore i 6 sudija Apelacionog suda Crne Gore, koje je Sudski savjet izabrao, nema niti jednog pripadnika manje brojnog naroda bude iznenađenje, nažalost, za nas u Bošnjačkoj stranci takva informacija je očekivana, ali i dalje neprihvatljiva, navodi se u saopštenju ove partije. Ovim se svjesno krši član 79 st.1 tačka 10 Ustava Crne Gore i Evropska Konvencija za ljudska i manjinska prava, kojima je zagarantovano prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica na srazmjernu zastupljenost u javnim službama, organima državne vlasti i lokalne samouprave.

Smatraju da ovakva odluka Sudskog savjeta predstavlja kontinuitet administrativnog progona manje brojnih naroda, posebno Bošnjaka, iz institucija sistema Crne Gore u kojem i onako nisu bili procentualno srazmjerno zastupljeni.

"Posebno je alarmantno stanje procentualne podzastupljenosti Bošnjaka, i svih manje brojnoh naroda, u sudskoj vlasti, što se najbolje ilustruje brojkama kojima raspolažemo.

Naime, od 25 sudova u Crnoj Gori, samo su u dva Osnovna suda predsjednici pripadnici manje brojnih naroda, u Vrhovnom sudu nema sudija – pripadnika manje brojnih naroda, dok u Apelacionom sudu, sudijsku funkciju vrši samo jedan sudija pripadnik manje brojnog naroda.

Istovremeno, u Sudskom savjetu nema pripadnika manje brojnih maroda", saopšteno je iz BS.

Ističu da ništa bolje stanje nije ni u državnom tužilaštvu, u kojem je podzastupljenost pripadnika manje brojnih naroda i na rukovodećim mjestima i uopšte, slična kao u sudovima.

Iz BS dodaju da ni u Tužilačkom savjetu takođe nema pripadnika manje brojnih naroda.

"Sve ovo ukazuje na to da su Bošnjaci, i svi manje brojni narodi u Crnoj Gori, izloženi sistematskoj i sistemskoj diskriminaciji, nasuprot činjenici da je Ustav Crnu Goru definisao kao državu ravnopravnih građana i da je manje brojnim narodima garantovao srazmjernu zastupljenost i u tom cilju definisao ustavne mehanizme za postizanje tog cilja, kroz razne vidove pozitivne diskriminacije.

S toga, Bošnjačka stranka izražava oštar javni protest protiv ovakvih i sličnih diskriminatornih postupaka i pozivamo na puno poštovanje Ustava Crne Gore i njegovih već pomenutih odredbi, a svoje sunarodnike i sve ostale građane Crne Gore pozivamo na političku borbu za bolju, pravednu i građansku Crnu Goru u kojoj niko neće biti diskriminisan zbog bilo kojeg ličnog svojstva”, saopšteno je iz Bošnjačke stranke.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.