Ruska ekonomija suočava se sa najvećom krizom od 1991. i raspada Sovjetskog Saveza, pošto joj je Zapad, zbog njene invazije na Ukrajinu, uveo sankcije u gotovo svaki finansijski i korporativni sektor, prenosi Rojters.
"Ruska reakcija biže brza, promišljena i osjetljiva za one na koje će se odnositi“, kazao je Dmitrij Birčevski, direktor za ekonomsku saradnju u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije, prenosi ruska novinska agencija RIA.
Američki predsjednik Džozef Bajden uveo je juče zabranu uvoza ruske nafte i drugih energenata kao odgovor na rusku invaziju, koju Moskva zove "specijalna vojna operacija" čiji je cilj "denacifikacija" i "demilitarizacija" Ukrjaine.
Rusije je ranije ove sedmice upozorila da cijene nafte mogu da premaše 300 dolara za barel ukoliko SAD i EU zabrane uvoz sirove nafte iz Rusije.
Moskva je saopštila da Evropa koristi oko 500 miliona tona nafte godišnje. Rusija je snabdijeva sa 30 odsto te količine ili 150 miliona tona, kao i sa 80 miliona tona petrohemijskih proizvoda.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da je "specijalna vojna operacija" od suštinskog značaja za rusku bezbjednost, pošto su SAD povećala vojno prisustvo NATO blizu ruskih granica i podržavaju prozapadnu vladu u Kijevu.
Ukrajina poručuje da se bori za svoj opstanak, a SAD i njeni evropski i azijski saveznici osudili su rusku invaziju.
Kina, druga svjetska ekonomija, pozvala je na uzdržanost, ali njen predsjednik Si Đinping je upozorio da će sankcije Rusiji usporiti svjetsku ekonomiju.
Komentari