"Crna Gora ne može biti pogođena direktno, već indirektno. Prevashodno zbog toga što je Crna Gora izgradila institucije u skladu sa EU i zavisna je od evropskog tržišta. Totalni ekonomski rat koji je nastao između EU i Rusije uticaće na kompletnu privredu. Najprije na monetarni sistem i turizam, a najviše smo izloženi zbog pozicije javnoga duga", kazao je Filipović.
Uz podsjećanje kako na globalnom tržištu svakodnevno dolazi do povećanja cijene energenata, Filipović kaže da će se to preliti i na Crnu Goru.
"To se već i osjeća u konstantnom rastu cijene goriva i osnovnih životnih namirnica", naveo je on za RTCG.
Na pitanje kakve bi mjere ekonomskih vlasti trebale biti u cilju ublažavanja posljedica krize, Filipović pojašnjava da se mora ići paralelno na radikalni ekonomski pristup.
"Što bi u praktičnom značilo: ograničavanje cijene rasta, a sa druge strane, ući u radikalnu ekonomsku reformu, počevši od poreskog sistema, penzionih reformi, pa do usvajanja i aktivizacije novih zakona kako bi se aktiviralo finansijsko tržište i isto uskladilo i uspostavilo kontakt sa većim finansijskim tržištem", kazao je sagovornik RTCG.
Na taj način bismo, kako je rekao, privukli različite vrste fondova, kao što su investicioni, hedž fondovi i referentni fondovi.
"Na taj način bi se formirala nova grana industrije, tzv. finansijska industrija koja bi uz turizam u kratkom vremenskom periodu mogla ostvariti profitnu poziciju", rekao je on.
Kriza će bez sumnje uticati i na predstojeću ljetnju turističku sezonu.
Komentari