EP osudio pokušaje Rusije da iskoristi napetosti među etničkim grupama na Z. Balkanu kako bi raspirila sukobe i podijelila zajednice

EP osudio pokušaje Rusije da iskoristi napetosti među etničkim grupama na Z. Balkanu kako bi raspirila sukobe i podijelila zajednice

Evropski parlament usvojio je juče Rezoluciju o stranom uplitanju u demokratske procese u kome se osuđuju pokušaji Rusije da iskoristi napetosti među etničkim grupama na Zapadnom Balkanu kako bi raspirila sukobe i podijelila zajednice, što bi, kako se konstatuje u dokumentu, moglo da dovede do destabilizacije cijelog regiona.

EP je izrazio zabrinutost zbog pokušaja Pravoslavne crkve u zemljama kao što su Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina, a posebno u njenom entitetu Republici Srpskoj, da promovišu Rusiju kao zaštitnicu tradicionalnih porodičnih vrijednosti i učvršćuje odnose između države i crkve.

U dokumentu, usvojenom sinoć, izražava se i zabrinutost zbog toga što Mađarska i Srbija pomažu Kini i Rusiji u njihovim geopolitičkim ciljevima. Takođe se preporučuje dijalog s civilnim društvom i privatnim sektorom Zapadnog Balkana u cilju usklađivanja napora u borbi protiv dezinformacija u regionu, s naglaskom na istraživanju i analizi, kao i uključivanju regionalnog znanja i iskustva.

Poslanici EP su pozvali Evropsku komisiju da izgradi potrebnu infrastrukturu kako bi pružila odgovore zasnovane na dokazima na kratkoročne i dugoročne prijetnje u pogledu dezinformacija na Zapadnom Balkanu.

Takođe, rezolucijom se Evropska služba za spoljne poslove poziva da zauzme proaktivniji stav, usredsređujući se na "izgradnju vjerodostojnosti EU" u regionu, a ne na njenu odbranu, da bi se koncentrisala na prekogranične prijetnje dezinformacijama koje dolaze iz zemalja Zapadnog Balkana i njihovih susjeda.

Konstatuje se i da strano uplitanje može da se sprovodi i uticajem u vjerskim institutima i njihovom instrumentalizacijom, navodeći kao primjer ruski uticaj u pravoslavnim crkvama, posebno u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, a naročito u entitetu Republici Srpskoj, Gruziji i donekle Ukrajini, kroz sijanje sjemena razdora među lokalnim stanovništvom, razvijanjem pristrasnog pisanja istorije i promovisanjem antievropskih programa.

1646904074jkdsgdj

Istaknut je i uticaj turske vlade u džamijama u Francuskoj i Njemačkoj, kao i Saudijske Arabije putem salafističkih džamija u cijeloj Evropi koje promovišu radikalni islam.

Zbog toga su evropski poslanici pozvali Evropsku komisiju i države članice da osiguraju bolju koordinaciju zaštite vjerskih instituta od spoljnjeg uplitanja i da ograniče i povećaju transparentnost finansiranja.

Članicama EU je upućen poziv i da pažljivo prate aktivnosti u vjerskim institutima te da, prema potrebi i ako postoje dokazi, preduzmu mjere, između ostalog uskraćivanjem finansijskih sredstava ili oduzimanjem licenci.

Rezolucija se generalno odnosi na strana uplitanja, potrebu za koordinisanom strategijom EU protiv spoljnih uticaja, uz zaključak da su širom svijeta ti uticaji sve češći i sve sofisticiraniji, uz raširenu upotrebu vještačke inteligencije.

Izvor: Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.