To je, kako je kazala, i pitanje geostrateškog interesa same EU, da uključivanjem prostora Zapadnog Balkana osnaži stabilnost i bezbjednost cijelog evropskog kontinenta.
Obrazlažući crnogorsku perspektivu članstva u EU, Kordić je istakla da su u fokusu crnogorskog pregovaračkog procesa tri stuba koji se odnose na punu usklađenost sa zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, reforme u oblasti vladavine prava, uključujući reformu pravosuđa kao i mjere usmjerene na osiguranje ekonomskog rasta.
Naglasila je da je pitanje integracije u EU goruće pitanje crnogorskog društva koje će se odraziti na politički pejzaž i odslikavaće demokratsku zrelost političkih subjekata da dođu do kvalifikovane većine za izbor ključnih funkcija u pravosuđu.
U uvodnom dijelu, profesorica EU prava na Univerzitetu u Salernu, Tereza Ruso je poručila da Italija podržava države Zapadnog Balkana na njihovom integracionom putu i da proširenje ne može postati proces bez kraja jer u suprotnom gubi svoj kredibilitet.
Tokom debate, učesnici okruglog stola su razmatrali aktuelne izazove i šanse politike proširenja u EU, uključujući i primjenu revidirane metodologije proširenja, uticaj rata u Ukrajini na proces pristupanja EU, kao i konkretne korake pojedinačnih država kandidata i potencijalnih kandidata na putu do članstva u EU.
Na okruglom stolu učestvovali su i glavni pregovarač Albanije, Zef Mazi, potpredsjednik Vlade Sjeverne Makedonije, Bojan Maričić, direktor Kancelarije za razvojnu saradnju Kosova, Florim Canolli, direktor Direktorata za evropske integracije BiH, Edin Dilberović, v.d. pomoćnika ministra za evropske integracije, Miroslav Gačević, a moderirao je Andrea Kaskone, direktor za Jadran i Balkan u Ministarstvu vanjskih poslova Italije.
Komentari