Ponorac je koordinisala dolazak Ukrajinaca u Bijelo Polje i zahvalila direktoru Hotela Bijela Rada Suadu Pilici na izuzetnom gestu solidarnosti budući da je odmah stavio hotelske kapacitete na raspolaganju raseljenim licima. Kako je kazala, imala je ljudsku i profesionalnu obavezu da posjeti Ukrajince i sa njima razgovara o konretnim problemima sa kojima se srijeću.
"Nekima su dokumenta istekla, neki nemaju dokumenta koja su još uvijek validna. Razgovarali smo momentalno sa otpravnicom poslova Ambasade u Ukrajini i vrlo lako ćemo to riješiti", kazala je Ponorac. Ističe da problem zamjene ukrajinskog novca za sada nijesu uspjeli da riješe.
Izrazila je nadu da će vrlo brzo biti riješeno pitanje prevoza.
"Vrlo je važno da im se omogući, prema Odluci o privremenoj zaštiti Ukrajinaca koju je Vlada donijela, da besplatno putuju kroz Crnu Goru, bilo da putuju u Ambasadu u Podgorici ili obavljaju nekakve personalne obaveze i naravno da djeca idu u školu ako to žele", navela je Ponorac.
Nije navela tačan broj Ukrajinaca koji privremeno borave u našoj zemlji, ta brojka prelazi dvije hiljada. Istakla je da određeni broj Ukrajinaca ovdje već ima obezbijeđen smještaj i prijatelje, budući da su bili drugi najzastupljeniji turisti po broju nakon turista iz regiona.
"Jako puno Ukrajinaca već poznaje Crnu Goru, mnogi od njih su došli zato što im se dopada i vole ovu zemlju, imaju ovdje prijatelje, stanove, dobar dio već ima riješen smještaj ali ima i nezbrinutih", kazala je Ponorac.
Istakla je da su svi crnogorski građani koji su izrazili želju da napuste Ukrajinu do sada to i učinili.
"Imamo operativnu grupu koja se bavi našim državljanima u Ukrajini. Nekoliko puta smo slali vozilo da preuzme izvjesne naše državljane koji žele da napuste Kijev, u koji je opasno i teško ući. Dva puta smo slali vozilo, međutim gospođa nije bila u mogućnosti da putuje", kazala je ona ističući da nekoliko crnogorski državaljana je na svojevoljno ostalo u Ukrajini i dodala da su to bezbjedne zone.
Ukrajinka Tatjana Strikun koja boravi u Bijelom Polju sa ambasadorkom je razgovarala o nabavci lični dokumenata i periodu boravka. U policiji su informisani da bez dokumenata mogu još tri mjeseca da borave u zemlji.
"Interesovalo nas je da li zbog pasoša koji nisu validni možemo nove da dobijemo i šta nakon tri mjeseca. Mi sve svakako nadamo da se situacija smiri i da možemo da se vratimo u Ukrajinu. Ali ako ostanemo ovjde kako ćemo nastaviti sa školom, radom", kazala je Tatjana.
Bijelo Polje je za troje Ukrajinaca bila usputna stanica, nakon čega su otišli za Italiju. Postoje najave da bi uskoro mogla stići još jedna grupa izbjeglica. Direkor Pilica je kazao da će Hotel Bijela Rada ustupiti i svoje dodatne kapacitete za smještaj.
"Gospođi Ponorac sam predočio naše mogućnosti trenutne ali i one koje bi mogle da se stvore u nekom narednom periodu da se taj broj značajno poveća. To je nekih 30-70 novih lica koje bi mogli da primimo. Kada smo primili izbjeglice nijesmo računali na pomoć nikog, već jednostvano ljudski postupili i ono sa čim raspolažemo stavili u svrhu boravka izbjeglica. U Hotelu im je neograničen boravak, dok god im se ne omogući povratak u matičnu zemlju", kazao je Pilica.
Zdravko Janjušević iz Bjelopoljskog demoktarskohg centra, nevladine organizacije kazao je da večeras organizju donatorske veče za pomoć izbjeglicama
"U kontinuitetu smo u razgovoru sa ljudima iz Ukrajine koji borave ovdje tokom kojih se došlo do ideje za organizovanje humanitarno-donatrske večeri. Tim jednim gestom ne možemo riješiti mnogobrojne probleme sa kojima se suočavaju ali možemo koliko toliko popraviti uslove života. Zahvalnost menadžementu Hotela Bijela Rada koji je omogućio prostor za organizovanje događaja", kazao je Janjušević i dodao da su pojedinici, firme i organizacije pokazali veliki stepen solidarnosti a da je interesovanje za večerašnji događaj takođe izuzetno.
Janjušević: Humanitarno-donatorsko veče dobra prilika da Bjelopoljci pokažu gest dobre volje
"To će biti dobra prilika da Bjelopoljci pokažu gest dobre volje, mi smo na rapolaganju i u narednom periodu ćemo raditi na sličnim inicijativama", kazao je Janjušević.
Prema njegovim rijelima, Vlada Crne Gore Privremenu odluku treba što prije da sprovede u djelo, da prati implementaciju na terenu i samu Odluku konkretizuje kroz konretne finansijke planove i druge mjere, budući da je nemali broj poteškoća u praksi, poput pomenutih problema sa ličnim dokumentima, zamjene ukrajinskih grivni, školovanja i dr.
"Ovo je posebno važno jer postoji mogućnost dolaska još većeg broja izbjeglica i moramo biti spremni da odgovorimo prije svega iz humanih razloga ali i kao država i društvo i svojim kapacitetima pokažemo da smo spremni odgovoriti na različite probleme", zaključio je Janjušević.
Komentari