Kopredsjednica je ovom prilikom govorila o položaju žena u sportu, kako za vrijeme njihove profesionalne karijere - tako i o problemima sa kojima se one susreću po završetku karijere. Govoreći o unapređenju zakonske regulative, istakla je da će Ženski klub podržati izmjene koje se kreću u pravcu poboljšanja statusa sportista u našoj državi.
Vršilac dužnosti direktora Uprave za sport i mlade Marko Begović, upoznao je kopredsjednicu Bošnjak sa Istraživanjem o ženama u sportu u Crnoj Gori, koje je on radio. Podaci iz istraživanja govore da su na pozicijama odlučivanja, odnosno organima upravljanja, manje od 10% zastupljene žene.
One su, obično, na nekim perifernim pozicijama, koje nijesu krucijalne za funkcionisanje jednog krovnog sportskog tijela kao što je to Nacionalni sportski savez. Govoreći o radu na Predlogu zakona o sportu, planiraju da, što se tiče rodne ravnopravnosti, uvedu sistem kvota i da obavežu saveze da 30% na pozicijama odlučivanja budu žene.
Bošnjak je saglasna sa Begovićem da nakon karijere sportisti moraju biti aktivni sudionici društva, da se integrišu u njemu, te da se moraju zaštititi i ne smije se dozvoliti da završe kao socijalni slučajevi. Kopredsjednica je predložila da se razmotri uvođenje, odnosno vraćanje, fizičkog vaspitanja na prvoj godini fakulteta.
Sagovornici su zaključili da je neophodno raditi na novom Zakonu o sportu, gdje će poseban fokus biti na rodno senzitivnom planiranju, odnosno budžetiranju.
Bošnjak je naglasila da Ženski klub ostaje otvoren da se zajednički promoviše planirani zakon, kroz tematsku prezentaciju rodne komponente, kada se za to steknu uslovi.
Komentari