Da posljedice rata ne osjećaju samo Ukrajinci dokazano je novim podacima o kvalitetu života u Rusiji. Tako su cijene namirnica poput šećera i brašna skočile za čak 14 odsto,piše Nova.rs.
Stručnjaci očekuju da će inflacija nastaviti da raste, a ruska rublja je doživjela drastičan pad od početka rata 24. februara.
Vrijednost valute je pala za oko 22 odsto, što je povećalo cijenu uvoza robe. Podaci o inflaciji objavljeni su nakon što je vrednost većine akcija u Rusiji skočila zbog nestabilnog trgovanja.
Analitičari kažu da plan ruske Vlade da kupi akcije u vrijednosti od nekoliko milijardi ne može biti dobar za stanovnike te zemlje, obzirom da je vrijednost akcija na tržištu u padu zbog invazije na Ukrajinu.
Skaču cijene životnih namirnica
Rusko ministarstvo ekonomije saopštilo je nedavno da je godišnja inflacija skočila za 14,5 odsto, što je najveća stopa od kraja 2015. godine.
Federalna državna služba za statistiku saopštila je da je cijena šećera porasla za čak 37,1 odsto u pojedinim regionima zemlje i u prosjeku za 14 odsto.
Cijena luka je bila drugi najveći rast tokom nedjelje, za 13,7 odsto u cijeloj zemlji i 40,4 odsto u nekim oblastima. U međuvremenu, pelene su bile skuplje za 4,4 odsto. Cijene crnog čaja su porasle za 4 odsto, a toalet papira za 3 odsto.
Sankcije sve oštrije
Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države i Evropska unija isključile su brojne ruske banke iz platnog sistema SWIFT.
Ove zemlje su takođe zabranile poslove sa ruskom centralnom bankom, državnim investicionim fondovima i ministarstvom finansija.
Banka Rusije je više nego udvostručila svoju kamatnu stopu na 20 odsto u martu, u pokušaju da zaustavi dalje klizanje svoje valute.
Veliki broj zapadnih preduzeća povukao se iz Rusije zbog rata u Ukrajini, dok su drugi kao što je švajcarski prehrambeni gigant Nestle, povukli glavne brendove.
U jeku sve veće inflacije, svijet su obišli snimci iz ruskih supermarketa, gdje ljudi panično kupuju šećer i brašno, kako bi se obezbijedili za naredni period.
Zamjenica ruskog premijera Viktorija Abramčenko poručila je građanima da je zemlja potpuno opremljena kada su u pitanju šećer i brašno.
"Nema potrebe za panikom pri kupovini ove robe. Ima ih dovoljno za sve", rekla je ona.
Rusija je uzvratila međunarodnim sankcijama i zaprijetila da će zaplijeniti imovinu preduzeća koja su prestala da rade u toj zemlji. Vladimir Putin donio je nedavno odluku da sve "neprijateljske zemlje" moraju da plaćaju ruske energente u rubljama, što je potez usmjeren na očuvanje valute i kažnjavanje onih koji su Rusiji uveli sankcije.
EU se oslanja na Rusiju za 40 odsto svog gasa. Međutim, mnogi postojeći ugovori su dogovoreni u evrima i nejasno je da li Rusija sada može da ih promijeni. Ipak, Putinova najava podigla je vrijednost rublje, ali to neće biti dovoljno da spriječi rast inflacije.
Komentari