Zakon o privremenom izdržavanju djece, koji predviđa osnivanje Alimentacionog fonda dat u skupštinsku proceduru
Ilustracija

Roditelj koji duguje izdržavanje, umjesto djetetu, dugovaće državi

Zakon o privremenom izdržavanju djece, koji predviđa osnivanje Alimentacionog fonda dat u skupštinsku proceduru

Članice kolegijuma Ženskog kluba Skupštine Crne Gore, kopredsjednice Branka Bošnjak, Vesna Pavićević, te članice Simonida Kordić, Tamara Vujović, Božena Jelušić, Kenana Strujic Harbić, Draginja Vuksanović Stanković i pridruženi član kluba, Boris Mugoša predali su u proceduru predlog Zakona o privremenom izdržavanju djece, kojim je predviđeno osnivanje Alimentacionog fonda.

Predlog zakona je urađen u saradnji sa stručnim timom NVO Centar za ženska prava i nakon jednog vida javne rasprave koju smo u vidu panela organizovale u Skupštini Crne Gore, a kojoj su prisustvovali svi zainteresovani akteri, od nadležnih institucija, Ombudsmana do relevantnih NVO organizacija, saopštila je Bošnjak.

Ovaj zakon će, sigurne su poslanice, obradovati ogroman broj samoharanih roditelja koji se samostalno staraju o djeci, a čiji bivši partneri, uprkos odluci suda, izbjegavaju plaćanje alimentacije.

"Problem naplate izdržavanja, odnosno alimentacije, u Crnoj Gori, mnogo  je veći od zvaničnih statističkih podataka koje prikazuju sudovi, budući da se svaki roditelj ne usuđuje da protiv bivšeg supružnika podnese krivičnu prijavu zbog neplaćanja izdržavanja posebno što i pored izricanja krivičnih sankcija, pa čak i zatvorskih kazni, djeca ne ostvare svoja prava samo dodatno bivaju povrijeđena a roditelj koji se brine o djetetu, a u 80% je to samohrana majka, prinudjen je da se sam  nosi sa teškoćama obezbjeđivanja uslova za život, podizanja, vaspitanja i obrazovanja djeteta iako je najčešće u lošoj finansijskoj situaciji, neriješenog stambenog pitanja, nerijetko nezaposlena i diskriminisana prilikom zapošljavanja", napomenule su.

Nažalost, praksa je pokazala da postojeća zakonska rješenja djeci i samohranim roditeljima ne pružaju proklamovanu ustavnu zaštitu, pa su iz Ženskog kluba smatrale da je neophodno usvajanje Zakona o privremenom izdržavanju djece i osnivanje Alimentacionog fonda.

"Izbjegavanje plaćanja alimentacije ne smije biti samo porodična stvar jer država mora u središte staviti najbolji interes djeteta koje konačno neće ostati uskraćeno za novac koji mu po zakonu pripada. Ubuduće će država ukoliko roditelj, koji je na to obavezan, to blagovremeno ne čini, redovno obezbjeđivati sredstva iz Alimentacionog fonda da djete ne bude uskraćeno za iznos izdržavanja koje mu pripada, a roditelj koji duguje izdržavanje, umjesto djetetu, dugovaće državi koja ima jake zakonske mehanizme da to naplati od dužnika izdržavanja u čemu će sigurno biti mnogo efikasnija od samohranih roditelja. Zakon će najviše uticati na najranjiviju kategoriju društva, djecu koja će brže, efikasnije, lakše i bez nepotrebnog stresa ostvariti svoja prava, a što će istovremeno i samohranom roditelju koji brine o djetetu u velikoj meri olakšati sveukupnu situaciju", zaključuju poslanice.

U Ženskom klubu očekuju da se ovaj zakon, uostalom kao i svi koje je do sada predlagaousvoji konsezusom svih 81 poslanika.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.